Mesiac môže byť o 40 miliónov rokov starší, ako sa pôvodne predpokladalo. Vyplýva to z nového výskumu vzoriek mesačného prachu, ktoré v roku 1972 priviezla z Mesiaca misia Apollo 17, informuje TASR podľa správ agentúry DPA a televízie CBC.
Pred viac než štyrmi miliardami rokov sa mladá planéta Zem zrazila s telesom veľkosti Marsu. Do vesmíru sa pri tom vyvrhlo obrovské množstvo materiálu, z ktorého sa neskôr sformoval Mesiac. Presný čas jeho vzniku zatiaľ nie je známy, vedci však vďaka najnovšiemu výskumu získali presnejšiu predstavu, že sa to stalo najmenej pred 4,46 miliardami rokov.
„Tieto kryštály (zirkónu nájdené na Mesiaci) sú najstaršie známe pevné látky sformované po spomínanej kolízii,“ vyhlásil Philipp Heck, hlavný kurátor meteorických a fyzických geologických zbierok Fieldovho múzea v Chicagu a jeden z autorov novej štúdie zverejnenej tento týždeň v odbornom časopise Geochemical Perspectives Letters.
Pri zrážkach kozmických telies takéhoto rozsahu sa uvoľňuje obrovské množstvo energie, schopné roztaviť horniny na magmu. Kryštály zirkónu na takomto roztavenom povrchu nedokážu „prežiť“ a nové sa môžu vytvoriť až po ochladnutí magmy.
„A keďže poznáme ich vek, môžu nám poslúžiť ako pevný bod v lunárnej chronológii,“ dodal Heck.
Staršia štúdia z roku 2021 naznačovala, že vek Mesiaca by mohol byť najmenej 4,46 miliardy rokov. Aktuálny výskum je však prvý, ktorý na určenie veku využil analytickú metódu známu ako atómová sondážna tomografia (APT).
Nahlásiť chybu v článku