Sú ľudia, ktorým kniha ku šťastiu nechýba. Majú iné záujmy, alebo tvrdia, že na čítanie nemajú čas, či popri povinnostiach ani chuť. A potom je tu skupinka ľudí, ktorým sa hovorí knihomoli. Deň bez knihy si nevedia predstaviť a čítanie je pre nich príjemným relaxom a chvíľkovým únikom z reality.

Priznávam, aj ja som knihomoľom, bez knihy v kabelke nejdem nikam. Prečítať si pár strán z nejakej dobrej knihy je mojim každodenným rituálom pred spaním. Predpokladám, že takých je nás viac. Či už obľubujete romantickú literatúru, sci-fi, fantasy alebo históriu, nezáleží na tom, aký žáner je váš obľúbený. Pokiaľ nie je ničím výnimočným vidieť vás s nosom zaboreným v knihe, máte nesporné výhody oproti ľudom, ktorí nie sú až takými fanúšikmi kníh. Chcete vedieť, aké sú tie výhody?

Článok pokračuje pod videom ↓

Reading Agency nedávno prišla s pomerne zarážajúcimi štatistikami, ktoré tvrdia, že každé piate dieťa žijúce v Anglicku ešte ani vo veku jedenásť rokov nevie veľmi dobre čítať. A až 50 percent dospelých Američanov nie je schopných prečítať knižku, ktorú by mal zvládnuť žiak ôsmej triedy. Čo sa Slovákov týka, knihy vôbec nečíta až tretina. Vedci si však myslia, že tieto zistenia až také prekvapivé nie sú, keďže deti sú už od útleho veku zaplavované vizuálnym materiálom a počet hodín, ktoré trávia online, každým rokom rastie.

čítanie
pixabay.com

Štatistiky tiež hovoria, že ľudia, ktorí sú zamestnaní, sú na tom dvakrát lepšie s gramotnosťou, než ľudia, ktorí zamestnanie nemajú. Až závratné dve tretiny z tých študentov, čo nevedia čítať, pravdepodobne pobudnú nejaký čas vo väzení alebo v nápravných zariadeniach.

Nanešťastie, veľa škôd vedia napáchať školy. Nútia deti v rámci povinného čítania a čitateľských denníkov čítať knihy, ktoré ich nezaujímajú a vybudujú tým averziu nie len k nezaujímavej knihe, ale aj k samotnému čítaniu. Iste aj vy si spomeniete na nejaké dielo z čias povinného čítania na základnej škole, ktoré ste čítali s veľkým sebazaprením. U mňa sa vďaka čitateľským denníkom stal neobľúbeným Jules Verne. Stačilo by pritom dať študentom voľnú ruku a nechať ich čítať to, čo ich zaujíma. Stačí si nájsť obľúbený žáner a ani neviete ako, už máte z jednej steny v izbe knižnicu, ktorej police sa prehýbajú pod váhou kníh a pribúdajú stále nové. A obdivuhodná zbierka kníh nie je jediným benefitom, ktoré čítanie ponúka. Knihy menia život.

knihy
pixabay.com

V nasledujúcom zozname je len niekoľko málo z toho množstva benefitov, ktoré čítanie poskytuje.

Údaje zo Statistics Brain ukazujú, že ak každý z nás denne venuje čítaniu 15 minút, dokopy prečítame za deň milión slov. To vôbec nie je nízke číslo a čím viac prečítate, tým bohatšiu budete mať slovnú zásobu a výsledky sa odrazia aj v gramatike a schopnosti vyjadrovať sa. Počas čítania prichádzame do kontaktu s novými slovami a náš mozog ich podvedome ukladá, čím získavame nový náhľad a slovná zásoba nasáva ako špongia.

čítanie1
pixabay.com

Okrem toho, čítanie výrazne ovplyvňuje fyzické aj psychické zdravie. Môže zabrániť vzniku napríklad Alzheimerovej choroby a iným poruchám mozgu, ktoré sú zapríčinené starnutím. Pravidelné čítanie tiež znižuje riziko depresie. Podľa štatistík postihuje depresia o 16 percent častejšie ľudí, ktorí neradi čítajú, než knihomoľov. Je totiž skvelou coppingovou stratégiou. Čítanie môže slúžiť ako chvíľka oddychu od stresu každodenného života a poskytujú aspoň dočasný únik od všetkého, na čo práve nechcete myslieť. Ak by ste najradšej práve niekam utiekli od všetkého preč, vezmite do rúk knihu, šálku čaju a nechajte, aby vás dej pohltil.

Knihy sú tiež skvelou témou na rozhovor, či už sa rozprávate s priateľom či niekým, koho ste práve spoznali, alebo sa práve snažíte ohúriť svojho budúceho zamestnávateľa. Poskytujú nám tiež možnosť získať informácie širokého spektra, spoznať miesta, na ktoré sa v reálnom živote nemusíme dostať a zažiť veci, ktoré ináč nemôžme.

čítanie2
pixabay.com

Čítanie kníh vám môže poskytnúť úplne nový pohľad na vec, ktorou si nie ste celkom istí. Ak sa napríklad s niekým rozprávate o téme, v ktorej nie ste doma, prečítať si pár kníh vám môže pomôcť zaujať k téme vlastný postoj.

A na záver, poznatky znamenajú silu. Učíme sa od svojich predkov a najviac informácií sa dedí, okrem ústnej, práve písomnou formou. Nech už prečítate niečo o akejkoľvek téme, poskytne vám to istotu, že ak sa budete potrebovať rozhodnúť, budete informovaní, budete sa vedieť vyjadriť, zaujať vlastný postoj a získate náhľad. Navyše, tak ako telo potrebuje pohyb, aj váš mozog potrebuje cvičenie a čítanie je jednoduchá a efektívna cesta.

Pozri aj: Čítať knihy je zbytočné. Po prečítaní týchto faktov radšej siahnete po televízii…

interez.sk (Petra Sušaninová) truththeory.com
Uložiť článok

Najnovšie články