Jedno z najlepších slnečných observatórií na Tenerife prešlo veľkou modernizáciou. V ňom sa nachádza ďalekohľad GREGOR, ktorý vyhotovil niekoľko záberov Slnka s najvyšším rozlíšením, aké kto kedy urobil.
Na nových snímkach inovatívneho ďalekohľadu možno rozoznať detaily veľké iba 50 kilometrov uprostred pohybovej aktivity Slnka. Ako pripomína portál IFL Science, vzhľadom na veľkosť Slnka a jeho vzdialenosť od nás, je to ako pozorovať ihlu na futbalovom ihrisku z výšky jedného kilometra. Podrobnosti modernizácie opísali fyzici vo vedeckom časopise Astronomy & Astrophysics.
Najlepší možný obraz
„Bol to veľmi vzrušujúci, ale zároveň mimoriadne náročný projekt. Za jediný rok sme kompletne prepracovali optiku, mechaniku a elektroniku tak, aby sme dosiahli najlepšiu možnú kvalitu obrazu,“ uvádza vo vyhlásení hlavná autorka Lucia Kleint, ktorá zastrešuje nemecké slnečné ďalekohľady na Tenerife.
V rámci modernizácie sa im podarilo vyriešiť dva problémy, ktoré im spôsobovala dvojica zrkadiel a ktoré vyusťovali do rozmazaných a skreslených snímkov. Obidve zrkadlá nahradili mimoosými parabolickými zrkadlami a umiestnili ich s presnosťou 1/10 000 šírky ľudského vlasu.
Slnečná granula
Fyzici predstavili dva zábery Slnka. Prvý ukazuje slnečné granule, teda vrcholy konvekčných článkov v slnečnej plazme. V strede každej granuly je svetlejšie miesto a do nej stúpa horúca plazma. Tá pri ochladení prúdi smerom von a potom sa prepadá do tmavých miest na okraji. Jedna takáto granula má priemer približne 1 500 kilometrov.
Strašidelná škvrna
Ďalším záberom, ktorý je zároveň aj videom, je osamelá slnečný škvrna z 30. júla 2020, ktorá môže vyzerať mierne strašidelne. Ide o dočasnú oblasť na Slnku, kde je obzvlášť silné magnetické pole a ktoré brzdí bežné povrchové prúdenie Slnka.
Tieto miesta sú pre fyzikov veľmi zaujímavé, pretože polia môžu vypustiť veľké množstvo energie a to je jav, ktorý následne môže ovplyvniť satelitnú navigáciu či komunikáciu na Zemi.
Nahlásiť chybu v článku