Asi najznámejšia lodná katastrofa v dejinách aj po vyše 100 rokoch vyvoláva neustále otázky a dohady. „Nepotopiteľný“ Titanic sa v apríli 1912 vydal na svoju prvú a zároveň poslednú cestu, ktorú ukončil ľadovec v severnom Atlantiku, pri Newfoundlande. Tak to aspoň opisuje oficiálna správa. Avšak novinár Senan Molony, ktorý sa tragédii Titanicu venuje už 30 rokov tvrdí, že jej predchádzali iné okolnosti, ktoré zapríčínili jeho následnú skazu.
V dokumente Titanic: Nové dôkazy uvádza Molony teóriu o ohni, ktorý predchádzal tragédii. Podľa neho vznikol oheň tri týždne predtým, ako sa Titanic vypravil na svoju plavbu. Údajne horelo v sklade uhlia, no nikto tomu nevenoval extra veľkú pozornosť. Avšak vysoké teploty spôsobené horiacim uhlím mohli negatívne pôsobiť na oceľ.
„Oficiálne je potopenie Titanicu označované ako Boží zásah“ povedal Senan Molony pre The Times a ďalej dodáva: „Nie je to iba obyčajný prípad kolízie s ľadovcom. Je to súhra troch faktorov, ktoré spolu zavinili tragédiu: Oheň, ľad a nedbanlivosť.“
Nedávno zverejnené fotografie, o ktoré sa opiera aj Molony ukazujú, že pozdĺž trupu lode sa nachádzali niekoľko metrové čierne škvrny. Tie mali vzniknúť práve od už spomínaného požiara. Vysoké teploty dokážu oceľ oslabiť a stane sa tak viac krehkou. Molony tvrdí, že v mieste nárazu do ľadovca mohla byť oceľ slabšia až o 75% oproti ostatným častiam lode. Kvôli tomu dokázal ľadovec preraziť masívny trup lode a spôsobiť tak katastrofu.
Pracovníci a lodiari údajne o požiari vedeli a uvedomovali si aj riziko z neho vyplývajúce. Plavba Titanicu však už bola dvakrát odložená a nechceli tak opäť spôsobiť ďalšie meškanie kvôli „teoretickej“ hrozbe.
Táto nová teória sa opiera o dohad profesora Roberta Essenhigha z roku 2004. Ten tvrdil, že požiar v podpalubí prinútil posádku zvýšiť tempo lode, čo napokon viedlo ku kolízii s ľadovcom.
Aj keď historici súhlasia s požiarom na Titanicu, nie je isté, v ktorej fáze k nemu naozaj došlo. Musí teda prebehnúť ešte viac dokazovaní a výskumov, aby sa dala jednoznačne potvrdiť teória o oslabenej oceli spôsobenej požiarom.
Skaza Titanicu si vyžiadala smrť 1500 pasažierov a zapísala sa tak do dejín ako jedna z najväčších a najznámejších lodných tragédií. Aj keď od jeho potopenia prešlo už viac ako 100 rokov, už teraz je jasné, že potrvá ešte mnoho rokov, kým odhalíme všetky tajomstvá, ktoré zapríčinili skazu tejto „nepotopiteľnej“ lode.
Pozri aj: Ako sa v skutočnosti potopil slávny Titanic? Táto krásna simulácia ti ukáže, ako to na lodi vyzeralo
interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com, unilad.co.uk
Nahlásiť chybu v článku