Vedci nedávno prišli na jedno zaujímavé zistenie, ktoré vás prinúti si pochybnosti a predsudky voči tetovaniam rozmyslieť. Novo publikovaná štúdia od výskumníkov z univerzity v Alabame sa snažila dokázať, či tetovania ovplyvnia náš vonkajší vzhľad aj ale vnútorné zdravie. Podarilo sa im to.
Štúdia skúmala 24 žien a 5 mužov vo veku medzi 18 a 47 rokmi a testovala sliny účastníkov na prítomnosť imunoglobínu (látka, ktorá nám pomáha bojovať s chorobami ako je prechladnutie) a kortizolu (hormón spájaný so stresom, ktorý môže oslabovať imunitný systém). Na oboje sa zamerali pred a po tetovaní.
Ich zistenia ukázali, že skúsenosť ako je prvé tetovanie síce na začiatku oslabuje imunitný systém dôsledkom stresu, no v priebehu času sa imunitný systém naopak posilní. U tých účastníkov výskumu, ktorí si dali urobiť tetovanie znova už dokonca nebolo vidieť počiatočné oslabenie imunitného systému, nakoľko pre nich táto skúsenosť už nebola nová a nepôsobil na nich stres.
Výskumníci sa domnievajú, že účastníci, ktorí si nechali urobiť tetovanie opakovane, si vybudovali toleranciu na kolísanie kortizolu, ktorý je počas robenia tetovaní na vysokej úrovni (najmä kvôli stresu), pretože s pribúdajúcim počtom tetovaní klesajú obavy z tejto skúsenosti.
Napriek všetkému je pozitívny dopad tetovaní na náš imunitný systém stále len teóriou. Dôvodom je použitie malej výskumnej vzorky a to, že výsledky boli badateľné najmä u účastníkov, ktorí si nechávali vytetovať väčšie kúsky a nie u ľudí s malými vzormi. Napriek tomu je to stále zaujímavá myšlienka, no nie?
Pozri aj: Odrežú mu hlavu. Taliansky doktor chce urobiť šialenú operáciu už za 8 mesiacov
interez.sk (Ivana G.), brit.co
Nahlásiť chybu v článku