Alphape, iflscience.com

Tvar vášho nosa ovplyvnili aj klimatické podmienky v ktorých žili vaši predkovia.

Niekto ho má orlí, iní zase drobný, úzky, či naopak široký alebo dlhý. Tvary nosov sú skutočne rôzne a môžeme s nadsadením tvrdiť, že čo človek, to iný nos. Aj keď mnohí ľudia sa domnievajú, že tvar nosa je hlavne záležitosťou genetiky, najnovšie vedecké štúdie ukazujú, že tvar nosa bol v minulosti kľúčovým pre prežitie. A na jeho tvar vplývalo niečo, čo by nás len tak nenapadlo – prostredie a najmä klimatické podmienky, v ktorých naši predkovia žili. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa štúdie medzinárodného vedeckého tímu bolo zistené, že tvar nosa úzko závisí od klimatických podmienok. Štúdia ukázala, že ploché nosy so širokými nozdrami sú prispôsobené pre teplejšie a vlhkejšie podnebie, zatiaľ čo úzke nosy s menšími nozdrami sa zase vyvíjali v mrazivých a suchých podmienkach. Táto štúdia vyvrátila domnienky, že tvar nosa je spôsobený náhodnými evolučnými procesmi.

„Zaujímame sa o nedávnu evolúciu človeka a o to, čo dokáže vysvetliť zjavné rozdiely medzi jednotlivými ľuďmi ako je farba pleti, farba vlasov a rozdiely aj v samotných tvárach.“ uvádza spoluautor štúdie Mark D. Shriver z Pennsylvanskej štátnej univerzity a ďalej dodáva: „Zamerali sme sa na čuchové vlastnosti, ktoré sa líšia naprieč všetkými skupinami obyvateľstva. Pozreli sme sa na geografické rozdiely a na teplotu a vlhkosť prostredia.“

Pixabay

K analýze použili 3D zobrazovanie tvárí, ktoré nasnímali od 476 dobrovoľníkov zo západnej Afriky, južnej Ázie, a Európanov zo severských krajín. Na základe meraní nosov dospeli k záveru, že zhody medzi nosmi sú  významnejšie, aby sa mohlo tvrdiť, že tvar nosa je spôsobený iba náhodou. Pri sledovaní veľkosti nosných dierok zistili silnú koreláciu medzi teplotami a vlhkosťou, kde dobrovoľníci a ich predkovia žili.

Úzke nosy v chladných a suchých podnebiach majú zmysel v tom, že prichádzajúci vzduch do dýchacích ciest dokážu efektívnejšie ohriať a zvlhčiť. Vďaka tomu je takýto človek menej náchylný na ochorenia dýchacích ciest, čo je evolučnou výhodou.

„Prišli sme k záveru, že tvar nosa môže byť skutočne riadený na základe klimatických podmienok“, uvádzajú autori. Zároveň však dodávajú, že ide o zjednodušené vysvetlenie evolučnej histórie a nezohľadňuje napríklad sexuálny výber, pri ktorom si ľudia vyberali partnerov aj na základe tvaru nosa, čo prirodzene ovplyvnilo tvar nosa ďalších generácií. Podľa vedcov je tu teda ešte priestor na vykonávanie ďalších štúdií, ktoré by zohľadnili aj ďalšie faktory.

Pozri aj: Je to oficiálne potvrdené! Vedci objavili nový orgán v ľudskom tele

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články