Klimatické zmeny predstavujú vážnu problematiku, ktorá sa spája v súčasnosti najmä s globálnym otepľovaním. Vedcom sa však podaril skvelý objav, ktorý by mohol pomôcť v boji s ním.
Podarilo sa nájsť spôsob, ako vytvoriť v laboratóriu minerál, známy ako magnezit, ktorý dokáže absorbovať oxid uhličitý (CO2) z atmosféry. Ponúka teda potenciálne riešenie proti klimatickým zmenám. Po celom svete sa bojuje so znižovaním emisií skleníkových plynov a teda odborníci tvrdia, že všetky riešenia, ktoré súvisia s odsávaním CO2 zo vzduchu, sú nevyhnutným nástrojom pre obmedzenie globálneho otepľovania.
Magnezit je prirodzene sa vyskytujúca hornina. Používa sa na výrobu šperkov a v rôznych druhoch priemyslu. Jeho zaujímavá vlastnosť je, že každá tona magnezitu je schopná odstrániť veľké množstvo CO2 z atmosféry. Jeho prirodzené vytvorenie je však závislé na čase. „Je to proces, ktorý trvá stovky až tisíce rokov,“ hovorí profesor Ian Power z Trent univerzity v Kanade, ktorý sa zaoberal týmto novým výskumom.
Powerovi a jeho tímu sa podarilo identifikovať procesy, ktoré pri nízkych teplotách vytvárajú magnezit. A tak teda môžu výrazne urýchliť jeho kryštalizáciu. Za pomoci polystyrénových mikrosfér ako katalyzátora na urýchlenie reakcií sa im podarilo znížiť čas jeho tvorby na neuveriteľných 72 dní.
„V tejto chvíli si uvedomujeme, že ide o experiment a je potrebné, aby sme sa uistili, že magnezit môže byť naozaj použitý pri sekvestrácii uhlíka, teda odoberanie oxidu uhličitého z atmosféry.“ Tieto výsledky predložili vedci na geochemickej konferencii Goldschmidt v Bostone.
Niektorí vedci majú pochybnosti o schopnosti realizácie tohoto výskumu v praxi, avšak napriek tomu privítali tento prielom profesora Powera. „Možnosť urýchliť proces je veľmi dôležitý, pretože ponúka potenciálnu cestu k ukladaniu uhlíka a možno aj jeho odstránenie CO2 zo vzduchu.“
„Ide o veľký krok vpred,“ povedal Dr.Gareth Johnson, expert z univerzity v Edinburghu. Hoci je ešte celý výskum v procese skúmania, samotní vedci tvrdia, že ide o veľký krok vpred v snahe znížiť množstvo skleníkových plynov a obmedziť tak klimatické zmeny.
independent.co.uk
Nahlásiť chybu v článku