Nová Kaledónia, to je bývalá trestanecká kolónia, ktorá v súčasnosti predstavuje ostrovy pokryté palmami, exotickým ovocím, nádhernými plážami a nekonečným slnkom. Čoskoro sa tento kút Tichého oceána môže stať najmladším štátom a národom na svete. Už v novembri totiž občania Novej Kaledónie budú v referende rozhodovať o svojej nezávislosti od Francúzska.
Ostrovy Novej Kaledónie, ktoré sa nachádzajú asi 1400 km východne od Austrálie, obýva v súčasnosti takmer 280-tisíc obyvateľov. Novú Kaledóniu objavil pri svojich plavbách James Cook a od polovice 19. storočia sú francúzskou kolóniou, neskôr zámorským územím. Ostrovy pôvodne slúžili ako trestanecká kolónia, no postupom času (až do súčasného stavu) sa ekonomicky od svojich kolonizátorov takmer osamostatnili. Môžu za to najmä bohaté zásoby niklu a cestovný ruch.
Nová Kaledónia je najväčším francúzskym zámorským územím. Obyvatelia tohto súostrovia majú francúzske občianstvo, no už v novembri 2018 sa možno všetko zmení. Obyvatelia Novej Kaledónie budú totiž v referende rozhodovať o svojej nezávislosti. Môžu sa tak stať najmladšou krajinou a národom na svete.
Zámorské územie Francúzska sa tak po viac ako 150 rokoch môže zbaviť „nadvlády“ európskej krajiny. Podľa predreferendových prieskumov to však vyzerá, že všetko ostane po starom. Výsledky prieskumu I-Scope Institute for Caledonia totiž hovoria o tom, že viac ako polovica ľudí (54,2%) je proti nezávislosti Novej Kaledónie. Za získanie samostatnosti by hlasovalo 24,4% obyvateľov. Celé referendum, tak zdá sa, stojí na 21,4% obyvateľov, ktorí pri prieskume stále neboli rozhodnutí o tom, ako by v referende hlasovali.
independent.co.uk
Nahlásiť chybu v článku