Foto: pixabay/pixabay

Profesionálni hudobníci a poprední programátori vytvorili umelú inteligenciu, ktorá má spustiť revolúciu v hudobnom priemysle. Podarí sa jej to?

Pred niekoľkými dňami sa na pulty obchodov dostal album s názvom I AM AI (Ja som umelá inteligencia), prvý album, ktorý zložila a vyprodukovala umelá inteligencia. Tá pri jeho tvorbe spolupracovala s ľudským umelcom, ktorý zadával kompozičné parametre a na základe nich potom umelá inteligencia zložila hudbu. Ste zvedaví, ako znie výsledok  tejto nezvyčajnej kolaborácie?

Článok pokračuje pod videom ↓

Nový typ hudobného skladateľa

Pieseň „Break Free“ je prvým singlom na nedávno vydanom albume od hudobníčky Taryn Southern. Táto pieseň, ako vlastne aj celý album „I AM AI“, vznikol vďaka spolupráci s umelcom s prezývkou Amper. Čo však na prvý pohľad vyzerá ako úplne bežná kolaborácia dvoch umelcov je v skutočnosti niečo oveľa viac.

Poďme si týchto dvoch umelcov predstaviť. Speváčku a rozprávačku digitálnych príbehov, Taryn Southern, už možno niektorí z vás poznajú. V hudobnom priemysle nie je žiadnym nováčikom, na svojom YouTube kanáli má viac ako 500 miliónov videní. Na druhej strane, Amper zažíva na tomto albume svoj debut… no musíme zdôrazniť, že to nie je človek.

Amper je totiž iba skratka zložená z jeho definície, ktorá presne vystihuje jeho podstatu. Jedná sa totiž o umelo inteligentného hudobného interpreta, skladateľa a producenta (Artificially inteligent Music PERformer, composer and producer). Táto umelá inteligencia bola naprogramovaná tímom profesionálnych hudobníkov a technologických expertov tak, aby sa stala úplne prvou umelou inteligenciou na svete schopnou zložiť a vyprodukovať celý hudobný album.

Chcete počuť, ako to znie?

Ako v rozhovore pre magazín TechCrunch vysvetlil Drew Silverstein, jeden zo zakladateľov Amper, táto umelá inteligencia nie je naprogramovaná pracovať úplne nezávisle. Naopak, je špecificky navrhnutá pracovať v kolaborácii s ľudskými hudobníkmi. Ako sám povedal, „Jednou z kľúčových myšlienok našej spoločnosti je tá, že v budúcnosti bude všetka hudba produkovaná v spolupráci medzi ľuďmi a umelou inteligenciou. Chceme, aby takáto spolupráca výrazne urýchlila kreatívny proces a posunula hudobný priemysel vpred.

Inak povedané, štruktúra akordov a inštrumentácia (práca s hudobnými nástrojmi), ktorú môžete počuť aj vo vyššie uvedenej skladbe, je kompletne vytvorená iba umelou inteligenciou Amper. Klobúk dole.

Viac než len poradca

Ak sa náhodou pohybujete vo vodách hudobného priemyslu, isto neuniklo vašej pozornosti, že využívanie umelej inteligencie na tvorbu hudby už v súčasnosti nie je až taká novinka. V modernej hudbe je totiž bežné, že ľudskí umelci iba „pretlmočia“ návrh hudby, ktorý pre nich vytvorí počítač. To znamená, že počítač vytvorí základnú hudobnú líniu, ktorá je však okresaná od väčšiny inštrumentov a zahŕňa viac menej iba základnú melódiu, ktorú potom umelci manuálne upravujú a pridávajú do nej všetky potrebné akordy a doplnkové melódie.

To však nie je prípad Amper. Ako sme už spomínali, štruktúra akordov a inštrumentácia je výhradne jej samostatná práca. Umelci zadajú do programu iba základné informácie o hudobnom štýle a rytme, podľa čoho potom Amper vyprodukuje takú hudbu, ktorá čo najlepšie sedí k vášmu spevu. Po kliknutí sem si môžete vypočuť samostatnú melódiu, ktorú vyprodukoval Amper na základe spevu. Tu si už následne môžete vypočuť, ako to celé znie aj so spevom Taryn.

Amper je navyše schopná sa samostatne učiť úplne novým melódiám, čo otvára dvere priekopníkom hudobných žánrov. Tento prvý hudobný počin spolupráce človeka so strojom nemá za cieľ trhať rebríčky popularity ani predajnosti. Jeho cieľom je niečo úplne iné a svojim spôsobom ešte dôležitejšie. Album I AM AI je totiž prvým krokom k novej ére hudby. Ére, v ktorej ľudia zdieľajú svoj hudobný talent s umelou inteligenciou. Už teraz sme maximálne zvedaví, kam táto cesta povedie.

Pozri aj:  Druhá Zem, ktorá je len na „skok“ od nás? Astrofyzici veria, že novoobjavená planéta by mohla byť obývateľná a je oveľa bližše ako sme sa domnievali

futurism.com

 

Uložiť článok

Najnovšie články