Nórsko plánuje začať s ťažbou medi v arktickej oblasti. To však nahnevalo ekológov a ochrancov prírody. Obávajú sa totiž, že to povedie k ohrozeniu sobov a k znečisteniu okolitých fjordov. Vláda však na to schválením nového projektu ohľad neberie.
Domorodí Sámovia, ktorí sa venujú pastierstvu a rybolovu tvrdia, že tento projekt iba zhorší problémy s klimatickými zmenami. Vyzerá to, že až 66 miliónov ton medenej rudy sa nachádza v útrobách Kvalsundu vo Finnmarku, čo je najsevernejší región Európy. A s jej ťažbou sa má začať.
Ekológovia sa obávajú, že táto ťažba spustí sériu podobných zásahov do krehkého ekosystému Arktídy. K týmto zásobám vzácnych prírodných zdrojov sa človek môže dostať kvôli roztápaniu morského ľadu. Už iba tento zásah však narúša čistotu krajiny, pretože znečistené lode narúšajú nedotknuté biotopy. Arktída sa otepľuje dvojnásobnou rýchlosťou ako zvyšok planéty. Tým sa tu otvárajú možnosti ťažby a rovnako aj rozvoj turizmu pomocou výletných plavieb.
Vraj by mal byť dokonca užitočný
Nórska banská spoločnosť Nussir, ktorá vlastní všetky ťažobné práva uviedla, že je zaviazaná k minimálnemu narušeniu prírody a životov miestneho obyvateľstva. „Projekt pozitívne prospieva miestnej komunite, pretože poskytuje nové pracovné miesta,“ hovorí Torbjoern Roe Isaksen z ministerstva priemyslu.
Ohrozuje krajinu aj zvieratá
Ale miestni majú na túto situáciu úplne iný názor. „Som šokovaný rozhodnutím vlády. Dúfal som, že nórska vláda bude počúvať naše argumenty,“ uviedol pastier Nils Mathis Sara. Navyše banský odpad by mal poputovať na pobrežie Repparfjordu, čo predstavuje nebezpečenstvo pre lososa atlantického. Aktivisti uviedli, že až dva milióny odpadu ťažkých kovov poputuje každoročne do fjordu. Ten dostane osobitú ochranu kvôli zachovaniu lososa.
„Je to jeden z najškodlivých priemyselných projektov, aké Nórsko zažilo,“ povedala Silje Ask Lundberg z Friends of the Earth. Odpad z predošlého banského projektu, ktorý mal na fjord oveľa menší vplyv ako plánovaná ťažba, viedla k veľkému poklesu populácie lososa.
„Schválenie tohoto projektu jasne dokazuje, že vláda neberie do úvahy boj o zachovanie života v oceáne a radšej uprednostňuje krátkodobý zisk.“ Nórsko je jedinou krajinou v Európe a jednou z piatich krajín na svete, ktoré umožňujú banským spoločnostiam vykladať odpad priamo do mora.
Organizácia Earthworks pre životné prostredie uviedla, že v dôsledku odpadu v Repparfjorde v 70. rokoch takmer zanikol miestny rybolov. Proti tomuto projektu sa postavilo už vyše 2500 ľudí ktorí dúfajú, že vláda Nórska začne brať väčší ohľad na zachovanie miestneho ekosystému.
independent.co.uk
Nahlásiť chybu v článku