Medzi také krajiny patrí aj Nórsko, vláda však uštedria tomuto biznisu poriadnu ranu pod pás, keď sa rozhodla, že sa nebude podieľať na prieskumných vrtoch v arktickej oblasti. Malo ísť konkrétne o ropný vrt na súostroví Lofoty.
Lofoty
Súostrovie Lofoty je tvorené približne 80 ostrovmi a sú považované za národné bohatstvo, vďaka nádhernej prírode, ktorá poskytuje mnoho možností. Žije tu približne 24 000 obyvateľov a ostrovy sú navzájom tesne poprepájané. Pred časom boli Lofoty takmer zničené, usadili sa tu totiž rybári, ktorí si stavali drevené obydlia a nástroje a súostrovie bolo z veľkej časti odlesnené. Našťastie, prírodu sa podarilo obnoviť a nórska vláda si veľmi dobre uvedomuje, že je potrebné túto oblasť chrániť.
S postupom mnohí nesúhlasia
Práve preto sa rozhodla, že sa nebude podieľať na prieskumných vrtoch a ťažení ropy v tejto oblasti napriek tomu, že tá tvorí značnú časť nórskeho bohatstva. Z doteraz vytvorených ropných vrtov čerpá krajina 1,6 milióna barelov ropy denne. Samozrejme, s takýmto postupom nesúhlasia všetci. Najväčším dodávateľom ropy v krajine je štátna spoločnosť Equinor ASA, podľa ktorej je lofotský vrt nevyhnutný k tomu, aby sa ťažba a ďalšie spracovanie ropy udržalo na aktuálnej úrovni.
Negatívne vyjadrenia
Odhaduje sa, že v oblasti, v ktorej sa plánuje vrt, sa nachádza zhruba 1 až 3 miliardy barelov ropy. Napriek tomu, že sa mnohí snažili vŕtať tu už skôr, vláda nátlaku už dlho odoláva a vrt zatiaľ nepovolila. Karl Eirik Schjott-Pedersen, ktorý stojí na čele Nórskej ropnej a plynárskej asociácie sa pre Bloomberg vyjadril nasledovne: „Celé odvetvie je z tohto rozhodnutia sklamané a prekvapené. Od tohto vrtu závisí naša budúcnosť.“
Kompromisy
Nórska vláda sa nesnaží ropné odvetvie sabotovať, rozhodla sa však, že vypočuje volanie ľudu. Ten si robí nemalé starosti o životné prostredie a ťaženie ropy mu jednoznačne neprospieva. Je potrebné uzavrieť kompromis, ťažbu ropy bude podporovať aj naďalej, avšak s istými obmedzeniami, napríklad, všetky operácie musia byť vykonané bez produkcie emisií. Dokonca pred niekoľkými dňami prispela nemalým finančným obnosom do fondu na podporu projektov, ktoré sa majú venovať využívaniu obnoviteľných zdrojov, napríklad slnečnej či veternej energie.
Nórsko nie je prvou krajinou, ktorá sa rozhodla, že bude investovať viac do obnoviteľných zdrojov a menej do fosílnych palív. Zdá sa, že si svet konečne začína uvedomovať, že zdroje Zeme sa nedajú čerpať donekonečna.
independent
Nahlásiť chybu v článku