gelio.livejournal.com

Najsevernejšie mesto Krasnojarského kraja Norilsk je známe ako jedno z najdepresívnejších miest na Zemi.

Priemyselné mesto s viac ako 170-tisíc obyvateľmi je druhé najväčšie mesto za polárnym kruhom (prvým je Murmansk). Norilsk je takmer odstrihnutý od sveta. Železnica ho spája len s jediným mestom – prístavom Dudinka. Jedinou alternatívou k železnici je cestovať 2-tisíc kilometrov po rieke Yenisei alebo z mesta odletieť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Otrocký tábor založený v roku 1935 sa neskôr stal domovom pre baníkov a zamestnancov v hutníckom priemysle. Rozprestiera sa na úpätí hôr Putoran, v ktorých sa nachádza jedna z najväčších zásob niklu na svete. Práve vďaka nemu sa v meste nachádza najväčší komplex taviarní ťažkých kovov – produkujú až 20% niklu na svete, 50% paládia, viac ako 10%  kobaltu a asi 3% medi. Vývoz všetkých kovov zabezpečuje 2% ruského hrubého domáceho produktu.

V baniach kedysi pracovali väzni v neľudských podmienkach. Z 500-tisíc pracovníkov až 18-tisíc zomrelo na chlad a vyhladovanie. Napriek tomu mnoho z tých, ktorí prácu prežili, zotrvali v meste aj po skončení éry stalinizmu, aby žili a pracovali v baniach, ktoré postavili.

Život za polárnym kruhom je nesmierne náročný. Mesto je pod neustálou vrstvou ľadu, teploty v zime klesajú až pod mínus 30°C. Počas siedmich týždňov od novembra do januára dokonca nesvieti ani slnko. V lete sú teploty trochu miernejšie, stúpnu do 20°C. Ani to však nestačí na to, aby sa ľad úplne roztopil.

Najväčším problémom je aj napriek tomu znečistené ovzdušie. Takmer 4 milióny ton medi, olova, kadmia, niklu, arzénu, síry a ďalších toxických látok sa ročne vypúšťajú do ovzdušia. Sneh je čierny, niekedy žltý až ružový. Kyslé dažde spláchnu oblasť o veľkosti Nemecka a množstvo oxidu siričitého vo vzduchu je tak vysoký, že vegetácia nemá šancu prežiť v okruhu viac ako 30 kilometrov. Pôda je už natoľko kontaminovaná, že je už ekonomicky výhodné ju ťažiť.

Priemerná dĺžka života v meste je o desať rokov kratšia, ako je celonárodný priemer. Obyvatelia trpia ochoreniami dýchacích ciest a prípady výskytu rakoviny či krvných a kožných ochorení sú vysoké. Iba 4% dospelých ľudí v meste sú zdraví.

Podľa portálu AmusingPlanet.com je jednoznačné, že miestni zostávajú len kvôli peniazom, ale aj tí ktorí prichádzajú za zárobkom by najradšej okamžite opustili mesto. Odchod však nie je taký jednoduchý, hlavne pre starších obyvateľov na penzii alebo pre rodiny, ktoré v meste vlastnia nehnuteľnosť. Ich predajná cena je nízka a predaj im nezabezpečí dostatok finančných prostriedkov na odchod.

Žijú, pracujú, míňajú a rozmnožujú sa pre banský priemysel. Izolácia mesta totiž znamená, že ich mzdy sú míňané v obchodoch, ktoré vlastní banícka spoločnosť. Peniaze sa tak vracajú späť, odkiaľ prišli.

gelio.livejournal.com
gelio.livejournal.com
gelio.livejournal.com
gelio.livejournal.com
gelio.livejournal.com
gelio.livejournal.com
gelio.livejournal.com
gelio.livejournal.com
gelio.livejournal.com
gelio.livejournal.com

Pozri aj:Panmunjom: Jediné turistické miesto na svete, kde podpisujete zodpovednosť za svoju smrť. Na Kórejskej hranici je totiž streľba na pravidelnom programe

interez.sk (katka), amusingplanet.com
Uložiť článok

Najnovšie články