Foto: Barrandov Studio

Miloš Forman vytvoril snímky, ktoré predstavujú vrchol československej kinematografie. Napriek tomu množstvo domácich divákov pozná iba filmy, ktoré vznikli počas jeho života v Amerike.

Filmový režisér Miloš Forman patrí medzi hlavných predstaviteľov Československej novej vlny. Napriek tomu množstvo divákov pozná predovšetkým snímky, ktoré vznikli po jeho odchode do USA. Pozrime sa však na jeho domáce filmy, ktoré dodnes definujú jedno z najlepších období československej kinematografie. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Miloš Forman sa do histórie zapísal ako tvorca veľkofilmov Prelet nad kukučím hniezdom, v hlavnej úlohe s Jackom Nicholsonom, Amadeus o dvoch velikánoch hudobného klasicizmu – Wolfgangovi Amadeovi Mozartovi a Antoniovi Salierim či adaptáciou románu Choderlosea de Laclosea Nebezpečné známosti pod názvom Valmont.

Miloš Forman pri nakrúcaní filmu Amadeus. Foto: MovieStillsDB

Amadeus premenil na víťazstvo osem nominácií na Oscara z jedenástich a Prelet nad kukučím hniezdom päť z deviatich. Dvojnásobný držiteľ Oscara Miloš Forman pochádzajúci z českého Čáslavu neodišiel do USA iba tak náhodou. Prinútil ho k tomu súčasný režim.

Oscarový režisér musel Československo opustiť

Okupácia Československa v roku 1968 spôsobila aj zmeny v kinematografii. Okrem toho, že boli filmy pre porušovanie režimu zatvárané do trezorov, dostalo viacero českých a slovenských filmových tvorcov zákaz nakrúcať.

Miloš Forman sa rozhodol odísť do USA, čo stvorilo jedného z najvplyvnejších tvorcov kinematografie.

Jack Nicholson vo Formanovej snímke Prelet nad kukučím hniezdom. Foto: MovieStillsDB

Pred odchodom stihol dať československej kinematografii množstvo kvalitných snímok, ktoré dokážu zabaviť aj súčasného diváka. Nikdy totiž neprestali byť aktuálne. Na jeho komédiách sa síce zasmejeme, no Formanove scény dokážu prinútiť cítiť sa trápne aj samotného diváka. Pretože môžu byť aj o ňom.

Komédia Lásky jednej plavovlásky (1965) zachytáva príbeh mladého dievčaťa, ktoré sa zaľúbi do mladíka, s ktorým strávi noc. Keď však prichádza do Prahy k jeho rodičom, zisťuje, že je všetko úplne inak, než si myslela. Dokonca o tejto skúsenosti klame aj svojej najlepšej kamarátke.

Nominovaný na Oscara, no u nás zakázaný

Dialógy ako vystrihnuté zo života, v ktorých nechýba kritika ich samotných aktérov. Inak to nie je ani vo Formanovom prvom farebnom filme a zároveň poslednom, ktorý vytvoril počas života v Čechách, Hoří, má panenko (1967).

Hoří, má panenko vytvára obraz českého malomestského života na pozadí hasičského bálu. Forman ukazuje napríklad voľbu kráľovnej krásy. Porota síce chce vytvoriť súťaž miss, akú videla v novinách, no nakoniec má skutočnosť od predstavy naozaj ďaleko. Zvolenie dievčat totiž podliehalo protekcii a neboli ani zďaleka také, aké videli hasiči na obrázku.

Bál je prerušený požiarom domu, ktorý musia hasiči uhasiť. Popritom sa na miesto presunú aj hostia a predáva sa tu pivo. Staršiemu pánovi ako odškodné za zhorenie domu dávajú lístky do tomboly, ktorá bola medzičasom rozkradnutá samotnými hosťami. Medzi zlodejmi nechýbal ani člen hasičského zboru.

Snímka vyvolala vlnu kritiky zo strany českých hasičov. Protestovali a chceli, aby bol film zakázaný. Carlo Ponti, ktorý vznik snímky finančne podporil, dokonca požadoval peniaze späť. Dôvodom bol sarkazmus, ktorý v ňom Forman použil. Ako oficiálny dôvod odstúpenia od zmluvy však uviedol, že si objednal film dlhý 75 minút a dostal o dve minúty kratší.

Miloš Forman kvôli tomuto incidentu čelil súdnemu obvineniu a hrozilo mu až desať rokov väzenia, pre poškodzovanie socialistického majetku. Ukázalo sa to však ako chybné rozhodnutie. Film získal od kritikov uznanie a dokonca aj nomináciu na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film. Napriek tomu bol komunistami v roku 1968 zakázaný.

Názov Hoří, má panenko je prebraný z piesne Fandu Mrázeka, ktorá zaznela vo filme v orchestrálnom prevedení. V snímke môžeme počuť aj pieseň From Me To You od skupiny The Beatles.

Miloš Forman patril medzi tvorcov kinematografie, ktorý vytvorili kvalitné snímky oceňované aj v zahraničí. Nenechajte si teda ujsť okrem jeho svetoznámej americkej tvorby ani filmy, ktoré nakrútil počas života v Čechách.

Uložiť článok

Najnovšie články