Ilustračná foto: By Didier Descouens - Own work, CC BY-SA 4.0, Link

V ložiskách sa nachádza vzácna kryštalická forma kremeňa s mimoriadne vysokou čistotou.

Čínska ľudová republika objavila hneď dve ložiská – jedno v blízkosti pohoria Čchin-ling, ktoré tvorí hranicu medzi severnou a južnou Čínou, a druhé v Altaji (autonómna oblasť Sin-ťiang). Vzácnu surovinu, známu ako tzv. HPQ (high-purity quartz), čínska vláda oficiálne zaradila medzi novoklasifikované minerály v krajine.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Čína, ktorá bola doposiaľ závislá od dovozu podobných surovín z baní v Spojených štátoch tvrdí, že objav týchto ložísk môže byť zásadný pre budúcnosť jej priemyslu. Na HPQ sa pozerá ako na strategický nástroj, ktorý má krajine pomôcť v úsilí o väčšiu priemyselnú sebestačnosť.

Ako uviedol portál Interesting Engineering, po takýchto surovinách prahne najmä high-tech sektor.

35 miliónov ton

Surovina je mimoriadne vzácna vďaka svojim jedinečným fyzikálnym a chemickým vlastnostiam.

Nielenže výborne odoláva vysokým teplotám, ide aj o chemicky stály materiál s nízkou tepelnou rozťažnosťou a vysokou priehľadnosťou. Zložená je prevažne z oxidu kremičitého (SiO₂), pričom čistota presahuje minimálne 99,9 percenta.

Obsah nečistôt, ako je železo, hliník či titán, je teda takmer zanedbateľný. Vďaka týmto parametrom je vysokokvalitný kremičitý materiál ideálny pre náročné aplikácie v polovodičovom priemysle, či pri výrobe fotovoltaických článkov a ďalšej high-tech elektronike.

Ilustračná foto: Unsplash

Odhadované zásoby v novoobjavených ložiskách majú presahovať 35 miliónov ton.

Objav je v súlade s intenzívnym úsilím čínskej vlády o podporu priemyselného rastu a technologickej sebestačnosti. Spolupráca výskumníkov, podnikov a vládnych orgánov má zabezpečiť trvalý pokrok v sektore vyspelých technológií.

Zároveň ide o strategický krok v snahe znížiť čínsku závislosť na dovoze. Krajina údajne doteraz každoročne platila viac ako 1,5 miliardy dolárov za dovoz, predovšetkým z americkej bane Spruce Pine v Severnej Karolíne, ktorá zároveň patrí k hlavným dodávateľom pre krajinu.

Ako na záver uviedol Mao Jingwen, akademik z Čínskej akadémie inžinierstva: „Zaradenie tohto nového minerálu prispeje k vysokokvalitnému rozvoju strategických, novovznikajúcich odvetví.“

Uložiť článok

Najnovšie články