Foto: Pixabay

Aj napriek tisíckam vedcov, ktorí sa o vesmír zaujímajú, nám môžu niektoré veci vo vesmíre ujsť a nemusíme si ich všimnúť.

Rovnako to bolo aj v tomto prípade, kedy v atmosfére Zeme explodoval gigantický meteor s desaťnásobnou silou atómovej bomby v Hirošime. Stalo sa tak v decembri minulého roka, no nikto si to nevšimol. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Meteority sa do našej atmosféry dostávajú celkom často, no len málokedy majú takúto obrovskú veľkosť. Posledná zaznamenaná explózia, ktorá sa však aj očakávala a vedci o nej vedeli, sa stala v roku 2013 v ruskom meste Čeľabinsk. V tomto prípade sa však jednalo o explóziu, ktorá mala na svedomí aj niekoľko tisíc zranených ľudí.

Explózia meteoritu, ku ktorej došlo 18. decembra, patrila medzi tie najväčšie a mala úplne inú silu, ako tá predošlá, z roku 2013.  Pri nárazovej energií, ktorá bola neuveriteľných 173 kiloton sú naše jadrové zbrane skoro nič. V porovnaní s atómovou bombou, ktorá bola spustená na mesto Hirošima počas druhej svetovej vojny, a ktorá mala „len“ 15 kiloton si asi vieme predstaviť, ako by mohlo dopadnúť akékoľvek mesto, v ktorom by tento meteor explodoval.

pixabay.com

Otázkou však ostáva, ako je možné, že si vedci nič nevšimli aj napriek obrovskej explózií, ktorá bola niekoľkokrát väčšia, ako pri poslednom očakávanom meteorite. Okrem toho, že meteorit našťastie explodoval na neobývanom mieste, nad Beringovým morom, sú aj ďalšie dôvody, prečo sa o explózií tak dlho nevedelo.

Lindley Johnson, pracovníčka NASA sa pre BBC News vyjadrila: „Takéto meteory sú veľmi zriedkavé a takisto aj veľmi veľké. Tendencia, že sa dostanú takto blízko Zeme je malá a stane sa tak dva až trikrát za každých 100 rokov.“

maxpixel.net

Podobných incidentov sa však už báť nebudeme musieť. NASA totižto vyvíja nový teleskop s názvom NeoCam, ktorý by mal monitorovať a predpovedať zrážku meteorov so Zemou. „Tento teleskop môže objaviť asteroidy väčšie ako 140 metrov, s ktorými by mohla Zem prísť do kolízie,“ povedala Dr. Amy Mainzerová, hlavná vedkyňa NeoCam v NASA, pre BBC News.

thisisinsider.com
Uložiť článok

Najnovšie články