Lesy horiace na Sibíri predstavujú pre našu existenciu neuveriteľné riziko. Nie je to tak dávno, čo sme vás informovali o tom, že sa roztopil všetok ľad na Aljaške. Toto je situácia, ktorá v histórii nemá obdoby. Severná časť planéty sa pritom otepľuje až dvojnásobne rýchlejšie ako zbytok Zeme a neznamená to, že sa nás táto kríza netýka. Ľadovcom totiž môžeme vďačiť aj za to, že nás Slnko ešte neuškvarilo.
Ich zázračná schopnosť môže byť, spoločne aj s ich existenciou, už čoskoro minulosťou. K topeniu ľadovcov z veľkej časti prispievajú aj požiare, ktoré úradujú na Sibíri. Tie komplikujú podmienky prirodzenému ekosystému na Zemi, no zároveň aj obyvateľom Jakutska. Ako totiž píše CNN, prvé, čo tu ráno ucítite, je ostrý zápach dymu, ktorý sa tu pre požiare hromadí.
Dym komplikuje životy
Hustý dym so sebou prináša množstvo komplikácií. Obyvateľom úrady odporúčajú, aby neopúšťali svoje obydlia, keďže hladina oxidu uhličitého v ovzduší dosahuje kritické hodnoty. Najhoršie je to však údajne s otravným hmyzom, ktorý sa snaží pred dymom uniknúť. Obyvatelia vo svojich domovoch kvôli tomu zažívajú hotovú inváziu najrôznejších okrídlených utečencov.
S lesnými požiarmi to však nie je celkom tak, ako si laická verejnosť myslí. Samozrejme, že je nutné ich regulovať, no zároveň patria k prirodzenému cyklu a v prírode sú nevyhnutné. Na miestach, ktoré zasiahli požiare sa vytvára priestor pre zvieratá a ďalšie rastliny. Ide tak o bežnú „správu lesa“. Napriek tomu je však jasné, že to, čo môžeme momentálne pozorovať na Sibíri je katastrofa, ktorá sa vymkla spod kontroly.
cnn.com
Nahlásiť chybu v článku