Pár dní pred Vianocami sa na sociálnej sieti X (bývalý Twitter) objavilo video, ktoré sa stalo natoľko virálnym, že ho videlo už cez 53 miliónov ľudí, upozornil portál LADbible. Ukazuje obyčajný ciferník hodiniek a pýta sa jednu otázku, ktorá môže mnohým popliesť hlavy.
Zapozerali ste sa niekedy na ciferník hodiniek a uvedomili si, že keď spočítate dvojicu čísiel stojacich oproti sebe, vždy dostanete číslo 13? Video nižšie to ilustruje a autorka príspevku sa pýta prečo. Nemusí vám však vyjsť stále len toto jedno číslo, ide totiž o vzorec, ktorý funguje, nech začnete ktorýmikoľvek číslicami.
Why 13?
pic.twitter.com/8qrTSnegSZ— Science girl (@gunsnrosesgirl3) December 18, 2023
Ako môžete vidieť vyššie, keď spočítame čísla, ktoré si vybral autor videa, vždy dostaneme číslo 13. Napríklad, 12 + 1 sa rovná 13. Alebo 11 + 2 sa rovná taktiež 13. Dokonca aj keď zrátame 9 + 4, tak dostaneme 13 a takto by sme mohli pokračovať s každým jedným číslom na ciferníku. A to ľudí poriadne zmiatlo.
Záhada, ktorá vlastne záhadou ani nie je
V tisíckach komentárov sa rozprúdili búrlivé diskusie a ľudia prichádzali so svojimi vysvetleniami, ktorými túto „záhadu“ objasnili.
„Je to preto, lebo ste si vybrali tieto pozície,“ vysvetľuje jeden z nich. Dodáva, že na tom nie je nič zvláštne, keďže to funguje, aj keď začneme číslami 10 a 1. V tomto prípade pri tomto vzorci dostaneme stále číslo 11.
Niekto ďalší dokázal, že tieto vzorce naozaj fungujú aj svojou kreslenou ilustráciou. V tomto prípade začal číslami 5 a 4, čo znamená, že pri sčítaní všetkých protiľahlých dostal stále 9.
„Neznamená to nič, je to iba vznikajúci vzorec, ktorý vychádza z organizácie samotného ciferníka,“ vysvetlil niekto ďalší na sociálnej sieti.
Kým niektorí sa zabávali, ďalší nechápali, ako je možné, že je to pre niekoho také zložité
Našlo sa však aj viacero ironických komentárov, ktoré si z toho robili srandu. Niektorí navyše len krútili nad týmto príspevkom hlavou.
„Prečo sa jednoduchá matematika zrazu stala pre väčšinu ľudí mágiou?“ opýtal sa autor komentára pod videom pohoršene.
Nahlásiť chybu v článku