Nosy ľudí majú rôzne tvary a veľkosti. Kým niekto disponuje malým noštekom, iní sa pýšia majestátnymi orlími nosmi. Nová štúdia ukazuje, že také niečo, ako sú naše nosy a ich veľkosť, môže byť podmienené génom neandertálskej DNA.
Štúdia publikovaná v časopise Nature — Communications Biology zistila, že niektoré gény, ktoré zodpovedajú za našu tvárovú, a teda hlavne nosovú anatómiu, sú zdedené od neandertálskych predkov.
Gén spojený s nosom a neandertálcami
Ako uvádza portál Science Alert, vedci v štúdii identifikovali 26 génov, ktoré majú veľkú spojitosť s tvarom ľudských tvárí. Vo výskume analyzovali 6-tisíc dobrovoľníkov z Latinskej Ameriky, ktorí mali zmiešaných európskych, indiánskych, juhoamerických a afrických predkov prevažne z Brazílie, Čile, Kolumbie, Mexika a Peru, ako uvádza RTVS, s odvolaním sa na správu z agentúry ČTK.
Najmä ľudia s indiánskymi predkami mali tendenciu vlastniť gén označený ako ATF3, ktorý je zdedený z neandertálskej DNA. Podobne dopadli aj ľudia s východoázijskými predkami, ktorí mali väčšie nosy.
Má výhody
Vedci špekulujú, aké výhody prináša pretrvávanie tohto génu a domnievajú sa, že môže v niektorých oblastiach ponúkať väčšie výhody pri prežití. Väčší nos dokáže lepšie regulovať teplotu a vlhkosť vzduchu, ktorý dýchame, čo môže mať veľkú výhodu v chladnejších podnebiach.
„Gén, ktorý sme identifikovali, mohol byť zdedený od neandertálcov, aby pomohol ľuďom prispôsobovať sa chladnejšiemu podnebiu, keď sa naši predkovia sťahovali z Afriky“, naznačil vo vyhlásení genetik Čching Li z univerzity Fu-tan, nachádzajúcej sa v Šanghaji.
Všetky tieto mimoriadne fascinujúce zistenia však treba brať s rezervou. Táto štúdia totiž zistila iba koreláciu medzi genómami a tvarom nosa. Nezistila teda príčinu a následok.
Nahlásiť chybu v článku