Planéta Zem je skutočne pestrým miestom pre život. Okrem ohromnej rôznorodosti prírody sa však pestrosť týka aj toho, čo vytvorili ľudia. Na Zemi sa rozkladajú štáty veľké i malé, ľudnaté i ľudoprázdne. A práve tými najmenšími, kde žije skutočne len hŕstka ľudí a vy ste o nich možno dodnes sotva niečo počuli, sa budeme dnes zaoberať.
Palau
Palauská republika je maličký štát v Oceánii, ktorý pozostáva z 26 ostrovov a asi 300 ostrovčekov, z ktorých drvivá väčšina leží v prekrásnej lagúne uzatvorenej bariérovým útesom. Zo všetkých týchto ostrovov je obývaných len 11. Krajina je závislá na finančnej pomoci USA a v rámci dohody sú na ostrovoch neustále prítomné aj jednotky americkej armády. Palau je jedným z najobľúbenejších miest pre potápačov, ktorí tu obdivujú nielen biodiverzitu koralových útesov, ale i vraky lietadiel a lodí z čias druhej svetovej vojny.
Niue
Štát, v ktorého hlavnom meste žije asi 600 ľudí. V hlavnom meste stojí aj jeden supermarket, ktorý je vlastne jediným supermarketom v celom štáte. Ostrovný štát Niue stojí na osamotenom koralovom atole v Oceánii, je zarastený bujnou vegetáciou a jeho pobrežie lemujú ostré útesy. Asi práve preto nie je vyhľadávaným dovolenkovým letoviskom napriek tomu, že voda okolo ostrova je prekrásne čistá a priezračná.
Svätý Krištof a Nevis
Ostrovný štát v Karibskom mori je vlastne federáciou dvoch ostrovov, ktoré objavil Krištof Kolumbus a ktoré neskôr využívali Briti ako výstupový bod pri dobýjaní a kolonizácii Karibiku. Oba ostrovy majú vďaka sopečným horninám výborné podmienky na poľnohospodárstvo a krajinu neobchádza ani cestovný ruch. Ročne navštívi oba ostrovy v priemere asi 300-tisíc ľudí.
Kniežatstvo Hutt River
Medzinárodne neuznaný maličký štátik na západe Austrálie obýva asi 30 ľudí. Kniežatstvo vzniklo v roku 1970, kedy austrálska vláda znížila kvóty pre výkup pšenice a miestny farmár Leonard George Casley vytvoril na svojom pozemku vlastný štátik. Kniežatstvo Hutt River má vlastnú menu i diplomatické pasy, no Austrália ani žiadny iný štát ho nikdy neuznal. Práve tento rok bol Leonard George Casley usvedčený z krátenia daní a od austrálskej vlády dostal pokutu 3 milióny austrálskych dolárov a uvidíme teda, či tento škrt cez rozpočet nebude znamenať zánik jeho maličkého štátu.
Tuvalu
Do roku 1976 označované aj ako Lagúnové ostrovy. Ostrovný štát Tuvalu je po Vatikáne, čo sa počtu obyvateľov týka, oficiálne druhým najmenším štátom. Ostrovy štátu Tuvalu majú už niekoľko rokov problém s rastúcou hladinou svetového oceánu, ktorá pravdepodobne v budúcnosti spôsobí jeho zánik. Tuvalu má veľmi nekvalitnú pôdu a takmer žiadne zdroje pitnej vody, no napriek tomu je obývaný už takmer 2000 rokov.
Nauru
Ďalší ostrovný štát v Oceánii, ktorého obyvatelia patrili koncom 20. storočia medzi najbohatších na svete. Po získaní nezávislosti totiž všetko bohatstvo ostrova ostalo jeho obyvateľom. Nauru bol totiž obrovským ložiskom fosfátov, na ktorých bol postavený celý priemysel krajiny. Fosfáty sa však v Nauru minuli a ekonomická budúcnosť krajiny je tak neistá. Napriek polohe v Oceánii sa nemôže Nauru spoliehať ani na cestovný ruch, keďže ťažba spôsobila kompletnú devastáciu prostredia na jeho ostrovoch.
Kniežatstvo Seborga
Dedinka, ktorá má asi 300 obyvateľov, sa nachádza v Taliansku a samostatným kniežatstvom je viac-menej len na papieri. Samostatné kniežatstvo z feudálnych čias síce v roku 1995 vyhlásilo nezávislosť, no jeho obyvatelia platia dodnes dane talianskej vláde a dodržujú talianske zákony. Seborga má však svoju vlastnú armádu, ktorá ale pozostáva len z troch členov a to ministra obrany a jeho dvoch bodyguardov.
Molossia
Medzinárodne neuznávaný mikroštát Molossia nájdete v americkom meste Dayton v štáte Nevada. Štát má 28 obyvateľov vrátane prezidenta a jeho rodiny. Prezidentom Molosie je Kevin Baugh, ktorý svoj štát prehlasuje za diktátorskú banánovú republiku, kde platí neustály vojnový stav a závažné trestné činy trestá smrťou. Molossia si okrem svojho územia nárokuje aj na oblasti v Kalifornii, Pensylvánii, morskom dne či dokonca Venuši. Hlavnou otázkou okolo Molossie je najmä to, či to má prezident Baugh v hlave v poriadku…
Maltézsky rád
V 11. storočí vznikali na území Jeruzalemského kráľovstva rôzne rády. Jedným z nich bol aj mníšsky rytiersky rád známy ako Maltézsky. Dnes patria Maltézskemu rádu celkom 3 budovy, na ploche ktorých sa v podstate rozkladá ich maličký „štátik“. Dve z nich nájdete v Ríme a jednu na Malte. Maltézsky rád je síce mikromaličký, no svojich „obyvateľov“ má mnoho. Do rádu patrí viac ako 80-tisíc stálych dobrovoľníkov, 25-tisíc zamestnancov a viac než 13-tisíc rytierov, dám a kaplánov. To, ako môžete získať pas Maltézskeho rádu, zistíte v našom staršom článku.
Sealand
Kniežatstvo Sealand vzniklo v roku 1967 prehlásením Paddy Roy Batesa, ktorý z bývalej obrannej plošiny z druhej svetovej vojny neďaleko anglického pobrežia vyhlásil svoj štát. Sealand má pasy, občianske preukazy i vlastnú menu, ktorej kurz je na svetovom trhu rovný americkému doláru. Počas druhej svetovej vojny obývalo plošinu až 300 príslušníkov Kráľovského námorníctva, no dnes tu žije údajne len 27 obyvateľov Sealandu.
brightside.me, wikipedia.org
Nahlásiť chybu v článku