Ministerstvo zdravotníctva pre britskú mutáciu nového koronavírusu odporúča používať respirátor. Obzvlášť je vhodný v uzavretých, málo vetraných a iných rizikových prostrediach. Rezort na to poukázal na sociálnej sieti. Ministerstvo upozorňuje, že nie všetky respirátory sú rovnako kvalitné.
„Pri kúpe respirátoru si overte kvalitu, žiaľ sa opakovane objavujú nekvalitné respirátory, ktoré nespĺňajú deklarovanú úroveň ochrany. Americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) tieto respirátory pravidelne testuje,“ uviedlo ministerstvo. Pokiaľ má respirátor výdychový ventil, je nevyhnutné nosiť cez tento respirátor ešte rúško.
Ako správne používať respirátor
Respirátor pri bežnom používaní sa podľa ministerstva dá použiť aj niekoľkokrát opakovane. „Medzi použitiami odporúčame vyvesiť a vyvetrať po dlhšiu dobu,“ dodal rezort. Na dezinfekciu však môžete použiť aj germicídny žiarič, prípadne respirátor nechať na mieste, kde naň bude svietiť v prípade pekného počasia slnko niekoľko hodín.
Pokiaľ človek nemá FFP2 respirátor, ministerstvo odporúča nosiť kvalitné a dobre pasujúce rúško, najlepšie chirurgické. Látkové rúška ministerstvo odporúča prať denne. „Nechytajte respirátor či rúško z vonkajšej strany, po manipulácii s rúškom si umyte alebo vydezinfikujte ruky,“ uviedlo ministerstvo.
Na svojej facebookovej stránke rezort zdravotníctva vysvetľuje, že pri prvej vlne sa respirátor neodporúčal z dôvodu, že týchto ochranných pomôcok bolo málo a mali slúžiť najmä pre zdravotnícky personál. S rôznymi mutáciami sa ale situácia zmenila a respirátor je napríklad v Nemecku a Rakúsku pri ceste MHD alebo v obchodoch povinný. U nás stále len odporúčaný.
Preverte si kvalitu respirátora
Nie je však respirátor ako respirátor. Aj táto komodita dáva niektorým šancu predávať masku, ktorá nespĺňa európske štandardy a jej účinnosť je tak možné spochybniť. Pri kúpe respirátora by sme si mali overiť kvalitu. Na trhu sa totiž objavili aj také, ktoré nespĺňajú deklarovanú úroveň ochrany. Niektoré respirátory sú len napodobeniny. Ich účinnosť nemusí byť úplne nulová, no keďže o nej nevieme veľa, nemusí byť ani vysoká. Aj preto je lepšie byť informovaný a kvalitu si overiť.
Keď sa pozriete na balenie, nájdete tam všetky potrebné informácie a to: názov výrobcu, model, presný typ, číslo modelu alebo celkovú produktovú radu, medzinárodný štandard. Následne si môžete skontrolovať aj mieru účinnosti svojho respirátora a rovnako aj nahliadnuť do protokolu o skúške. Americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb tieto respirátory pravidelne testuje a ich účinnosť môžete skontrolovať na tomto odkaze.
Dôležité je si odsledovať aj to, či sa na obale nachádza informácia o európskom certifikáte, nájdete ju ako označenie CE. Označenie CE je potvrdením toho, že výrobok je v súlade s príslušnými základnými požiadavkami európskych technických predpisov (smernicami EÚ, nariadeniami EÚ), ktoré sa na výrobok vzťahujú. Označenie CE je povinné a je neoddeliteľnou súčasťou označovania výrobku pri jeho uvedení na trh EÚ.
Nahlásiť chybu v článku