foto: CC BY-SA 3.0 or GFDL, via Wikimedia Commons, 20th Century Fox

Bohemian Rhapsody je oslavou jednej z najikonickejších skupín histórie. Niektoré veci v ňom sa však od skutočnosti líšia.

Film Bohemian Rhapsody, ktorý zachytáva život legendárnej hudobnej skupiny Queen a vzdáva poctu jej frontmanovi Freddiemu Mercurymu, si okamžite získal tisícky fanúšikov po celom svete. Milovníci skupiny však vedia, že nie všetko, čo v ňom môžeme vidieť, naozaj biograficky sedí. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Bryan Singer vytvoril snímku Bohemian Rhapsody, ktorou si uctil jednu z najgeniálnejších skupín v histórii. Ukazuje nám zrod kapely, vznik ich najväčších hitov ale aj konflikty, s ktorými sa členovia museli pasovať. Na záver prináša dokonalú repliku z legendárneho koncertu Live Aid. Nie však všetko, čo vo filme vidíme, sa naozaj presne tak v realite aj stalo. Pozrime sa na 10 vecí, ktoré sa v ňom líšia od skutočnosti.

Skupina Queen mala od začiatku svojich stálych členov

Vo filme môžeme vidieť, ako Freddie Mercury osloví po koncerte členov kapely, ktorým odišiel spevák a chce sa k nim pridať. Takto jednoduchý však vznik Queenu nebol. John Deacon bol totiž až štvrtým basgitaristom skupiny. Pred ním bolo toto miesto obsadené Mike Grossom, Barry Mitchellom a Doug Bogiem.

foto: 20th Century Fox

Osudové stretnutie s Mary

Film nám ukazuje priam osudové stretnutie Freddieho s Mary Austinovou, jeho životnou láskou. V skutočnosti to však také jednoduché nebolo. Stretli sa už v roku 1970 a trvalo nejaký čas, kým sa zblížili. Predtým totiž chodila s Brianom Mayom. Dokonca kým Freddie Mary oslovil, vypýtal si od svojho kamaráta povolenie. Aj keď ich vzťah nevydržal, zostali nerozlučnými priateľmi až do konca Freddieho života.

Zmena priezviska na Mercury

Vo filme vidíme scénu, v ktorej je Freddie na návšteve u svojich rodičov pri ktorej podíde ku klavíru a zaspieva si narodeninovú Happy Birthday. Pri tom oznámi, že si zmenil svoje priezvisko na Mercury. V skutočnosti to však urobil až po nahrávaní skladby My Fairy King, v ktorej sa na záver vo verši objaví Mother Mercury.

We Will Rock You

Vo filme je rok 1980 a môžeme vidieť scénu, v ktorej Brian vymyslel skladbu, ktorú si fanúšikovia budú môcť zahrať spolu s nimi. Sprievodnú linku z We Will Rock You sa tak snaží naučiť svojich kolegov. Faktom však je, že skladba vznikla už o tri roky skôr.

Jim Hutton

Po skončení búrlivého večierka Freddie stretne čašníka Jima, s ktorým nakoniec strávi posledné roky svojho života. V skutočnosti však Jim Hutton nebol čašník ale kaderník a stretli sa v nočnom klube Heaven v polovici 80. rokov. Keď sa Freddie dozvedel, že je HIV pozitívny, myslel si, že je všetkému koniec. Bol to však omyl a Jim sa o speváka staral aj počas najťažších posledných dní.

foto: 20th Century Fox

Rozpad kapely

Freddie Mercury sa rozhodne prijať finančne veľmi príjemnú ponuku na nahrávanie dvoch sólových albumov. Keď to oznámi členom skupiny, predstavuje to ich koniec. V skutočnosti už však ostatní členovia mali na svojom konte rôzne sólové projekty a albumy, tak tento dôvod nemohol byť skutočnou a dostatočnou zámienkou.

Choroba ho zmenila

Vo filme môžeme vidieť, ako sa Freddie dozvedá, že trpí zákernou chorobou. Otvorí mu to oči a následne urobí radikálne rozhodnutia. Dokonca sa vráti ku svojej kapele a zahrajú tak spoločný legendárny koncert. V skutočnosti však ešte Freddie Mercury počas vystúpenia na Live Aid v roku 1985 o svojej chorobe ani netušil. Dozvedel sa to až v roku 1987.

Live Aid bol prvým spoločným koncertom kapely po niekoľkých rokoch

Záverečná hudobná scéna filmu patrí do detailov presnému zobrazeniu legendárneho koncertu Live Aid. Vo filme nám tvorcovia prezentovali, že ide o prvý spoločný koncert skupiny po tom, ako sa rozpadla. Je to však omyl. Live Aid sa konal 13. júla 1985 a Queen spolu odohrali vystúpenie aj 15. mája 1985 v rámci The Works Tour.

foto: 20th Century Fox

Live Aid bol zachytený kompletne ako v skutočnosti

Je pravdou, že celý koncert je zobrazený veľmi autenticky. Okrem dôsledného a geniálneho výkonu Rami Maleka nechýba ani precízna kamera, ktorá nás vtiahla do rovnakej atmosféry akú mali možnosť diváci zažiť v roku 1985, alebo malé detaily v podobe pohárov od Pepsi na klavíri. Líšila sa však počtom skladieb, ktoré skupina Queen zahrala. Pred nezabudnuteľnou záverečnou We Are The Champions v skutočnosti odzneli ešte Crazy Little Thing Called Love a We Will Rock You. Tie vo filme ale vidieť nemôžeme.

Záverečná scéna sa odohrávala vo Wembley

Ak ste počas sledovania Bohemian Rhapsody obdivovali monumentálnosť vyobrazenia koncertu Live Aid, určite vás prekvapí, že sa natáčal na inom mieste, ako sa v skutočnosti odohral. Na štadióne Wembley sa muselo zrušiť natáčanie z dôvodu nedostatku voľných termínov. Tak štáb vytvoril maketu javiska na letisku Bovingdon, kde sa napokon veľkolepá koncertná scéna nakrútila.

foto: 20th Century Fox
ultimateclassicrock.comcsfd.czimdb.com
Uložiť článok

Najnovšie články