NFT je novým fenoménom súčasnej digitálnej éry a mnohí na nich môžu zbohatnúť prakticky v priebehu krátkeho okamžiku. Samozrejme, platí to aj opačne – rovnako rýchlo totiž môžete o pekný balík peňazí aj prísť. Svoje o tom vie obchodník s NFT, ktorý predal jedno dielo za stotinu jeho skutočnej ceny.
Používateľ s menom Maxnaut kvôli svojej neopatrnosti prišiel na trhu s NFT o nemalú sumu peňazí. Keď chcel totiž predať na blockchaine jednu z kolekcie 10-tisíc opíc známych pod názvom The Bored Ape Yacht Club, omylom pri zadávaní ceny uviedol príliš nízku sumu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Pomýlil sa, prišiel o tristotisíc dolárov
NFT unikátnej opice so sériovým číslo #3547 chcel predať za 75 ETH, čo v čase predaja tejto digitálnej karikatúry predstavovalo takmer 300-tisíc dolárov. Namiesto toho ale nepozorný Maxnaut pri opici zadal sumu len 0,75 ETH, teda v prepočte len takmer 3-tisíc dolárov. Samotné NFT znudených opíc sa na blockchainovom trhu predávajú za desiatky tisíc dolárov a niekdajší majiteľ si to veľmi dobre uvedomoval. Chybu však už zvrátiť nedokázal, NFT pod cenu jeho skutočnej hodnoty totiž v priebehu sekundy niekto zakúpil.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Ako informuje portál Cnet, NFT znudenej opice za „akciovú“ cenu kúpil zrejme automatický bot, ktorý striehne práve na takéto chyby. Neznámy kupujúci zaplatil 0,75 ETH, teda 3-tisíc dolárov, no keďže chcel NFT vlastniť okamžite, zaplatil aj poplatok za okamžité spracovanie platby vo výške 8TH (v prepočte asi 32-tisíc dolárov).
Ak sa pýtate, či sa mu to oplatilo, tak odpoveď je, áno. Dokopy totiž zaplatil za znudenú opicu zhruba 35-tisíc dolárov. Po pár minútach od nákupu už ale malo jeho nové NFT hodnotu 60 ETH, teda skoro 250-tisíc dolárov.
Zákerné obchodovanie s NFT
NFT je skratka pre non-fungible, teda nezameniteľný token a ide o jednotku dát, ktorá sa nachádza na digitálnej databáze blockchain. Každá jednotka NFT reprezentuje digitálnu položku, ktorá môže predstavovať digitálny zvuk, video alebo iný súbor. Keďže je NFT jednotka unikátna, vlastníci súboru môžu dokázať, že je skutočne ich, vysvetľuje ich princíp Techbox.
Transakcie na blockchaine nekontroluje žiadna centrálna autorita, ako je to v prípade bánk. Predaj NFT znudenej opice bol teda nezvratný a jej pôvodný majiteľ sa k nej už zrejme nikdy nedostane. Teda minimálne nie za hodnotu, za ktorú ju omylom predal.
Nahlásiť chybu v článku