To je však už minulosťou po tom, čo sa do krajiny vybrala na dovolenku rodina z Francúzska s 5-ročným nezaočkovaným dieťaťom. Chlapec na dovolenke ochorel a keď lekári určili, že ide o osýpky, rodina bola uzavretá do karantény. Domáci obyvateľ trpel naposledy osýpkami v roku 2006 a posledný chorý turista sa tu vyskytol pred piatmi rokmi.
Prvý prípad po 5 rokoch
Francúzska rodinka sa vybrala na dovolenku na Kostariku spolu s nezaočkovaným dieťaťom. Po príchode sa chlapec necítil dobre, 30 a 35 roční rodičia ho preto vzali k lekárovi, kde sa zistilo, že dieťa má osýpky. Rodina bola okamžite umiestnená do karantény. Matka chlapca nie je zaočkovaná taktiež a pri vyšetreniach priznala, že na dovolenku šli napriek tomu, že ďalšie deti v škole, ktorú chlapec navštevoval, sa už osýpkami nakazili.
Narastajúci počet chorých
Úrady sa teraz snažia informovať každého, kto by s rodinou mohol prísť do kontaktu, vrátane personálu letiska a hotelov, kde boli od 18. februára ubytovaní. Osýpky sa do značnej miery týkajú aj slovenskej populácie, ide o mimoriadne nákazlivé ochorenie, ktoré je sprevádzané vysokými teplotami, kašľom a vyrážkou, komplikácie však môžu viesť až v 1 z 15 prípadov k zápalu pľúc, encefalitíde či strate zraku. S osýpkami sa trápia aj iné krajiny, napríklad v roku 2018 bolo v Amerike zaznamenaných 7 000 prípadov a počet chorých aj naďalej rastie.
Dôležitosť očkovania
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) opäť raz poukazuje na to, aké je očkovanie dôležité, práve to totiž medzi rokmi 2000 až 2017 zachránilo životy až 21 miliónom ľudí. Väčšina detí je chránená vďaka tzv. MMR vakcíne, ktorá chráni aj pred mumpsom a rubeolou, v posledných rokoch sa však čoraz viac ľudí pridáva k antivaxx hnutiu, ktoré sa zakladá na nepravdivých informáciách. Má to však následky, štatistiky ukazujú, že v roku 2017 ochorelo na osýpky o 30% viac ľudí, ako rok predtým.
Prístup k očkovaniu sa zhoršuje
WHO uvádza, že niekoľko krajín, ako napríklad Nemecko, Rusko či Venezuela sa museli vzdať certifikátov, ktoré ich označovali za krajiny zbavené osýpok, ochorenie sa totiž opäť vrátilo. O toto osvedčenie krajina prichádza v prípade, ak u ľudí koluje nezmenený vírus najmenej 1 rok. Naopak, úspech zaznamenala Veľká Británia, kde osýpkami netrpí ani jeden domáci obyvateľ a väčšina z nich je zaočkovaná.
Šírenie nepravdivých informácií
Odborník v oblasti očkovania, Martin Friede dodáva, že napriek snahe lekárov a WHO je na tom ľudstvo horšie a môže za to šírenie nepravdivých a nepodložených informácií, ktoré sa očkovacích látok týkajú. Informácie sa šíria najmä prostredníctvom sociálnych sietí a ovplyvňujú rozhodovanie rodičov. Výsledky však hovoria za seba. V roku 2000 bolo evidovaných 850 000 nakazených, pričom minulý rok ich počet dosiahol 173 000, napriek tomu, že vďaka očkovaniu mohlo byť toto ochorenie už minulosťou.
Klesajúce percento zaočkovaných
Lekári sa chytajú za hlavu. Hovoria, že očkovanie je jednoduchou prevenciou, napriek tomu bol však v Afrike zaznamenaný nárast počtu prípadov o 100% a v Európe až o 458% za posledný rok. Aby sa ochorenie prestalo šíriť, je potrebné, aby bolo zaočkovaných aspoň 95% obyvateľov, v posledných rokoch sa síce počet ustálil na 85%, pomaly však opäť klesá.
Falošná štúdia
Za iniciátora hnutia proti očkovaniu možno označiť gastroenterológa Andrewa Wakefielda, ktorý v roku 1995 publikoval v The Lancet štúdiu postavenú na vykonštruovaných informáciách. Tie tvrdili, že MMR očkovanie spôsobuje ochorenie čriev a vedie k autizmu. Wakefield prišiel o svoju licenciu a výsledky jeho štúdie boli od roku 1995 niekoľkokrát vyvrátené ako nepravdivé, mnohí ľudia sa však stále viac boja tejto nepravdivej informácie ako faktu, že osýpky môžu mať fatálne následky.
dailymail
Nahlásiť chybu v článku