Foto: Wikimedia Commons

O tomto parníku ste možno nepočuli.

Príbeh slávneho parníka Titanic pozná azda každý. Čo už je menej známe, sú príbehy iných väčších či menších lodí, ktoré postihol podobný osud – skončili na dne morí, oceánov či jazier. Malý parník Säntis, ktorý sa potopil v alpskom Bodamskom jazere pred 90 rokmi, ale na rozdiel od iných vrakov opäť uvidí svetlo sveta. Chcú ho totiž z dna vyzdvihnúť na hladinu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na hladinu alpského jazera bol malý parník Säntis spustený o dve dekády skôr, než Titanic na svoju prvú a poslednú plavbu vôbec vyrazil, píše web LAD Bible.

Foto: www.bodenseeschifffahrt.de, Public domain, via Wikimedia Commons

Cez Bodamské jazero vedel prepraviť naraz 400 ľudí

Po Bodamskom jazere, ktoré spája hranice Rakúska, Nemecka a Švajčiarska prepravoval ľudí viac než 40 rokov, pričom jeho paluba dokázala poňať až 400 ľudí. Čo ale Säntis spája s Titanicom, keď dokázal verejnosti slúžiť podstatne dlhší čas než loď, ktorú potopil náraz do ľadovca?

Foto: Carl von Clausewitz 2, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Säntis dostal prezvýku „Titanic Álp“, pochopiteľne, preto, že sa potopil. Menšie plavidlo ale nikoho o život nepripravilo, potopené bolo zámerne. Keď totiž prestalo slúžiť svojmu účelu a jeho prevádzka bola drahá, rozhodol sa ho vtedajší majiteľ, teda verejný prepravca Swiss Federal Railways, zbaviť.

Potopili ho zámerne

Keďže zošrotovanie v tom roku bolo príliš drahé, prišlo na rad potopenie lode. A tu sa dostávame k odôvodneniu prezývky „Titanic Álp“.

Foto: Public Archiv picture from 1933, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Säntis mal so slávnym parníkom totiž spoločné nielen potopenie, ale aj spôsob, akým loď na jazere klesala ku dnu. Podobné mali podľa webu LAD Bible aj niektoré technické parametre.

Na záchranu vraku majú málo času

Už začiatkom marca ale Säntis opäť uvidí svetlo sveta. Z hĺbky asi 210 metrov ho z dna Bodamského jazera vyzdvihnú opäť na hladinu. O záchranu vraku sa skupina nadšencov lodných vrakov pokúšala niekoľko rokov. Spolku šéfuje Silvan Paganini, ktorému sa spolu s ostatnými podarilo na záchrannú akciu vyzbierať takmer 280-tisíc eur. Tie budú použité nielen na vytiahnutie 48 metrov dlhého vraku, ale aj na jeho zakonzervovanie.

Foto: Public Archiv picture from 1933, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Skupina záchrancov má ale málo času. Od 1. marca im totiž začne plynúť 14-dňová lehota, počas ktorej môžu prístav v Romanshorne (Švajčiarsko) využívať bezplatne. Navyše, hrozí tiež invázia zavlečených mušlí slávok, ktoré by vrak mohli čoskoro pokryť silnou vrstvou. Či to teda partia nadšencov a milovníkov parníka Säntis stihne, je otázne.

Viac fotografií z potopenia lode Säntis nájdete v galérii:

Uložiť článok

Najnovšie články