Spojené štáty americké, to je takmer 10 miliónov km² obrovský svet plný neuveriteľného množstva zaujímavých a jedinečných miest. Grand Canyon, Yellowstone či Rocky Mountains. Najznámejšie a najlákavejšie lokality celej tejto obrovskej krajiny. USA však ukrývajú i miesta, o ktorých ste nikdy nepočuli. Pri rozlohe takmer rovnakej ako má i Európa sa všetky nezmestia do jedného, dvoch a zrejme ani do desiatich rôznych článkov. Napriek tomu vám prinášame zoznam niekoľkých, ktoré sa spoznať oplatí.
Togiak, Aljaška
Prehľad zaujímavých, menej známych miest USA začíname na absolútnom severe krajiny, v štáte Aljaška. Národná prírodná rezervácia Togiak (Togiak National Wildlife Refuge) to je arktická Amazonka, skutočná severská divočina, kde má hlavné slovo stále príroda. Obrovské stáda sobov, svorky vlkov či samotárske medvede grizly sú stále pánmi tejto obrovskej (viac ako 16-tisíc km2) prírodnej rezervácie. Ak chcete zažiť skutočnú divokú aljašskú prírodu, potom je Togiak viac ako vhodnou lokalitou.
Jaskyne ľadovca Mendenhall, Aljaška
Na Aljaške ešte chvíľu ostaneme, pretože vám chceme predstaviť ľadovec s názvom Mendenhall. Tento viac ako 20 km ľadovec síce nepatrí medzi najväčšie na svete, no ukrýva skutočný poklad. Nimi sú jaskyne, ktoré sa nachádzajú priamo pod obrovským množstvom ľadu a vytvárajú jedinečný ľadový svet, aký ste (pravdepodobne) ešte v živote nenavštívili. Dostupnosť jaskýň môže byť podľa aktuálnych podmienok počasia i problematická, no pre dobrodruhov to problém určite nebude.
Apoštolské ostrovy, Wisconsin
Apoštolské ostrovy tvorí celkom 22 ostrovov pri juhozápadnom pobreží Horného jazera pri hraniciach s Kanadou. Všetky až na jedinú výnimku sú súčasťou rovnomenného národného parku, ktorý patrí k tým menej známym v USA. Napriek tomu sú Apoštolské ostrovy zaujímavým miestom, ktoré každoročne navštevujú desiatky tisíc turistov. A ako vlastne túto nádheru objavovať? Stačí si požičať kajak a stratiť sa v nekonečných vodách jazera medzi desiatkami ostrovov, množstvom zátok a zálivov a v neposlednom rade nespočetných jaskýň, do ktorých sa jednoducho doplavíte na svojom kajaku.
Maľované hory, Oregon
Určite ste už počuli o jedinečných dúhových horách v Peru. Podobné jedinečné miesto sa však nachádza i v Spojených štátoch amerických, konkréte v štáte Oregon. Maľované hory (Painted Hills) predstavujú 30 miliónov rokov dlhú históriu, ktorú môžete na vlastné oči pozorovať vo farebných rozdieloch vrstiev tu usadených hornín. Okrem farebného divadla možno budete mať šťastie a objavíte i nejakú tú skamenelinu. Maľované hory sú totiž významnou paleontologickou lokalitou, kde boli nájdené pozostatky prehistorických tiav či nosorožcov, ktoré kedysi túto oblasť obývali.
Mesto duchov Bodie, Kalifornia
Divoký západ. Jeho atmosféru môžeme dnes zažiť pomaly už len vo filmoch či seriáloch. V Kalifornii však nájdete mesto duchov, ktoré vás dokonalo prenesie do čias Buffalo Billa, zlatej horúčky, parných železníc a typických drevených mestečiek Divokého západu. Kým v polovici 19. storočia tu žilo viac ako 7-tisíc ľudí, o 50 rokov ich bolo už len 120. Ak ste fanúšikom seriálu Westworld či amerických westernov, potom mesto duchov Bodie nemôžete pri ceste naprieč USA vynechať.
Prírodný bazén Hamilton, Texas
Malý tip na kúpanie. V štáte Texas, neďaleko hlavného mesta Austin, nájdete prírodné kúpalisko s jediným bazénom. Ten sa nazýva Hamilton a „otvorený“ pre verejnosť bol už pred tisíckami rokov. Vznikol totiž potom, ako sa po erózii pôdy prepadol strop nad korytom podzemnej rieky, ktorá tiekla v tejto oblasti. Množstvo materiálu rieku „upchalo a na mieste prepadu vznikol prírodný bazén, ktorý dnes zdobí ako bonus i 15 metrov vysoký vodopád. Ak sa túžite v Texase schladiť, potom je prírodné kúpanie v lokalite Hamilton určite jednou z najlepších možností.
Tiesňava Watkins Glen, New York
Kto nemá celý deň na turistiku, no chce uvidieť nejaké tie prírodné krásy a nachádza sa neďaleko mestečka Watkins Glen v štáte New York, ten zamieri do rovnomenného parku. Tu sa totiž nachádza síce len 2 km dlhá tiesňava, ktorá však ponúka prekrásnu nenáročnú prechádzku. V tiesňave, kde okolité svahy siahajú až do výšky 120 metrov, totiž po turistickom chodníku na relatívne krátkom úseku miniete celkom 19 menších i väčších vodopádov. Watkins Glen je mini Slovenským rajom na východnom pobreží USA.
Automobilový les, Nevada
Teraz trošku nefalšovanej americkej kultúry. Staré vraky áut a grafity. Čo by urbanistickú kultúru USA definovalo lepšie? Zaujímavým miestom, aké nenájdete pravdepodobne nikde inde na svete, ktoré spĺňa tieto dve podmienky, je automobilový les v Nevadskej púšti. Staré vraky dotvorené rôznymi umeleckými dielami v štýle grafity trčiace z nevadského piesku, to je netradičné dielo dvoch umelcov. Na tomto mieste nájdete celkom 40 starých vrakov, od malých osobných automobilov, vanov či dokonca autobusov.
Biela púšť, Nové Mexiko
White Sands National Monument je lokalita, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške viac ako 1200 metrov nad morom, no napriek tomu pripomína africkú Saharu. Piesok tu však nie je typicky hnedý, ale snehovobiely. Tvorený je totiž kryštálmi sadrovca. Biela púšť v Novom Mexiku je pritom svetovým unikátom. Nájdete tu totiž najväčšiu dunu planéty svojho druhu (zo sadrovcového piesku). Lákadlom pre mnohých turistov môže byť i slávny neďaleký Roswell, či fakt, že práve v tejto oblasti USA vôbec po prvý raz testovala svoje jadrové zbrane.
Plantáž Oak Alley, Louisiana
Neoddeliteľnou súčasťou histórie USA je otroctvo. Milióny ľudí privezených koloniálnymi loďami k americkému pobrežiu len preto, aby na plantážach majetných Američanov (potomkovia kolonialistov – najmä Britov a Francúzov) pracovali často v neľudských podmienkach prakticky do sklonku svojho života. Miesto, ktoré vás privedie do obdobia amerického otroctva nájdete napríklad v Louisiane, kde sa nachádza plantáž Oak Alley, ktorá patrí medzi najzachovalejšie v celých Spojených štátoch. Preskúmať tu môžete honosnú vilu majiteľov plantáže i nekonečné priestory, kde kedysi pestovali a obhospodárovali cukrovú trstinu stovky afrických otrokov.
Nahlásiť chybu v článku