Foto: Facebook (Človek v ohrození/Liga proti rakovine)

Dobročinné neziskové organizácie sa ostro ohrádzajú proti schválenej novele zákona.

Oslovili sme niekoľko neziskových organizácií na Slovensku s otázkami, ako vnímajú včerajšiu novelu zákona o mimovládnych organizáciách. Ich odpovede prezradili obavy aj nepochopenie pre schválené zmeny.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Venujeme sa aj dôležitým témam. Veríme, že tieto informácie by mali byť prístupné pre všetkých, preto sme sa tento článok rozhodli odomknúť.💡Žurnalistika však nie je zadarmo. Spraviť sme tak mohli vďaka našim predplatiteľom. Pridajte sa k interez PREMIUM a získajte:

  • 📰 Články bez reklám na interez, Odzadu, EMEFKA, Startitup, Fontech
  • 📚 Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
  • 🎁 Prístup k exkluzívnym benefitom

Očakávaná novela zákona o mimovládnych organizáciách bola včera schválená a s ňou prichádzajú aj prvé reakcie neziskoviek. Interez zisťoval, ako vnímajú zmeny v zákone, ktoré môžu ich prácu výrazne obmedziť. Do vydania článku nám odpovedali tri z oslovených organizácií. Ak sa nám podarí získať viac odpovedí, budeme článok aktualizovať.

Človek v ohrození – Ide o zásah, ktorý považujeme za formu šikany

Nezisková organizácia Človek v ohrození pomáha už 26 rokov krajinám po celom svete, ktoré zasiahla vojna či iné nepriaznivé podmienky. Venujú sa humitárnej pomoci, globálnemu vzdelávaniu, rozvojovej spolupráci či podpore ľudských práv. Novela zasiahne aj ich prácu.

„Novelu zákona o mimovládnych organizáciách vnímame ako zbytočné a necitlivé opatrenie, ktoré v praxi znamená viac byrokracie a menej priestoru na reálnu pomoc ľuďom. Ide o zásah, ktorý považujeme za formu šikany občianskej spoločnosti.

Už dnes je možné veľmi jednoducho získať prehľad o našej činnosti aj financovaní – či už prostredníctvom výročných správ, účtovných závierok, verejných registrov alebo iných povinne zverejňovaných dokumentov. Zavádzanie ďalších duplicitných povinností preto nepovažujeme za krok k väčšej transparentnosti, ale za neefektívne zaťaženie, tak pre neziskové organizácie, ako aj pre štát. Nové pravidlá si vyžiadajú ďalšie administratívne kapacity a finančné náklady, čo v konečnom dôsledku znamená, že budeme môcť venovať menej energie a prostriedkov našej primárnej práci – pomoci ľuďom.

Zároveň vnímame ako problém aj povinnosť zverejňovať mená darcov nad určitú sumu bez ich súhlasu. Takýto zásah do ich súkromia môže mnohých odradiť od podpory verejnoprospešných aktivít, čo by mohlo negatívne ovplyvniť celý sektor.

Obávame sa preto, že schválené zmeny môžu obmedziť aj náš riadny chod a oslabiť možnosti pomoci ľuďom v núdzi. Pridávame sa k hlasom občianskej spoločnosti a vyzývame pána prezidenta Petra Pellegriniho, aby sa postavil za ľudí a nepodpísal tento škodlivý zákon,“ uviedla Kristína Jediná, vedúca oddelenia fundraisingu a komunikácie n. o. Človek v ohrození.

Vagus – Namiesto platenia sociálnej poradkyne budeme musieť platiť právničku

Vagus je občianske združenie, ktoré v roku 2011 založili sociálni pracovníci, ktorí dlhodobo pracovali s ľuďmi bez domova. Jeho hlavným cieľom je vytváranie nových a inovatívnych služieb pre ľudí bez domova. Aj oni vnímajú novelu zákona negatívne.

„V prvom rade nás mrzí nepriateľské vnímanie mimovládok a neustála snaha štátu o komplikovanie verejnoprospešných prác, ktorými neraz suplujeme práve štát. Nový zákon o neziskových organizáciách vnímame ako šikanózny. Tisícky organizácií, ktoré sa na Slovensku venujú práci s ľuďmi žijúcimi v extrémnej chudobe, so zdravotne postihnutými deťmi, pomoci opusteným zvieratám, obnove kultúrnych pamiatok či kontrole štátu a nakladania s verejnými zdrojmi, budú mať po novom absurdnú administratívnu záťaž, ktorá ich oberie o čas, ktorý mohli venovať verejnoprospešným účelom.

Nové povinnosti zverejňovať menný zoznam darcov a darkýň z radov širokej verejnosti či firiem budú pravdepodobne znamenať odliv financií, ktoré sme mohli použiť napríklad na chod bezplatnej ošetrovne pre ľudí bez domova.

Transparentnosť tretieho sektora je dôležitá. Vagus však už teraz absolvuje povinný audit či povinné vyúčtovania dotácií so spätnou kontrolou. Každoročne vypracúvame výročnú správu, súčasťou ktorej je aj správa audítora, tieto dokumenty sú verejne dostupné.

Mimovládky po novom spadajú pod Infozákon. Znamená to, že namiesto toho, aby sme vo Vaguse zháňali financie na prevádzku najväčšieho denného centra pre ľudí bez domova na Slovensku, budeme musieť získať zdroje na financovanie právnych služieb potrebných na riešenie infožiadostí. Namiesto toho, aby sme platili prácu sociálnej poradkyne, budeme musieť platiť právničku.

Vplyv novely nepocítia mimovládky, ale v prvom rade tie najzraniteľnejšie obyvateľky a obyvatelia. Novela totiž prichádza v časoch, kedy každý rok o desiatky tisíc stúpne počet ľudí žijúcich v chudobe. Napriek tomu nikam neodchádzame. Našu prácu budeme naďalej vykonávať najlepšie, ako vieme, pretože ľudia bez domova budú aj naďalej potrebovať našu pomoc,“ uviedla Klára Ševčík Bernátova z fundraisingu a komunikácie OZ Vagus.

Liga proti rakovine – Ďalšia administratívna záťaž nás oberie o čas a energiu

Občianske združenie Liga proti rakovine už 35 rokov pomáha onkologickým pacientom na Slovensku a ich blízkym. Ako nám združenie vysvetlilo, od štátu či eurofondov aktuálne nepoberajú žiadne finančné prostriedky. O prípadnej nadbytočnej administratívnej záťaži však hovoria, že ich zbytočne časovo zaťaží.

„Novelu zákona zatiaľ nepoznáme a nemáme dosť informácií. Je nám ľúto, že predkladatelia vopred s neziskovými organizáciami tento návrh nediskutovali.

Nemyslíme si, že by niekto z organizácií nášho typu mal problém s transparentným vyúčtovaním zdrojov, keďže naša práca závisí od dôveryhodnosti, ktorú u ľudí máme a od užitočnosti projektov a služieb, ktoré bezplatne poskytujeme.

Pokiaľ nám pribudne ďalšia administratívna záťaž v podobe vykazovania zatiaľ nevieme presne čoho, tak ako vždy, dostojíme svojim povinnostiam, aj keď nás to zbytočne oberie o čas a energiu, ktorú môžeme venovať službám pre ľudí, a ktoré sú pre nich v mnohom nenahraditeľné.“ vyjadrila sa riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová.

Uložiť článok

Najnovšie články