foto: Akshar Foundation

Nie všade je školstvo zdarma a nie každý si ho môže dovoliť. V období, kedy je každý krok k zelenšej planéte vítaný, sa rozhodla jedna škola spojiť príjemné s užitočným.

Klimatické zmeny sú stále viac a viac viditeľné a podpisujú sa na mnohých prírodných katastrofách, ktoré sú často pre ľudí smrteľné. Ak sa chceme takýmto situáciám vyhnúť, je potrebné niečo robiť. V jednej zo škôl v Indii sa tak rozhodli, že našej planéte pomôžu už aj tí najmenší. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Škola menom Akshar Forum funguje od roku 2016 a pre deti je úplne zdarma. Stačí, ak si svoje školné zaplatia pomocou plastových odpadkov. Okrem toho, škola poskytuje rodičom základné informácie o triedení odpadu a recyklovaní. Do školy tak každý deň chodia deti s taškami plnými plastového odpadu a čistia si tým svoje okolie.

foto: Akshar Foundation

Spoluzakladateľ školy, Mazin Mukhtar, sa v rozhovore pre Bored Panda vyjadril, ako sa k takejto myšlienke vôbec dostal. Hovorí: „S mojou ženou som sa stretol v New Yorku v roku 2013. Obaja sme už dlhšie snívali o založení nového typu školy určenej špeciálne pre chudobné deti. A tak sme v roku 2016 založili našu školu Akshar Forum.“ 

Mnohí rodičia na začiatku so školou nespolupracovali. Plasty totižto často používali ako prostriedok, ktorým si zahrievali svoje domovy. Akonáhle sa však dozvedeli o nebezpečenstvách, ktorými vystavovali svoje deti, pochopili, že pálenie plastov nie je vôbec dobré.

foto: Akshar Foundation

„Prišli sme teda s myšlienkou, že plasty budú nejakým platidlom školného aj napriek tomu, že škola bola úplne zdarma aj roky predtým. Takto sme však pripomenuli rodičom, že to najmenej, ako nám môžu pomôcť je, že nám pošlú plastový odpad,“ hovorí Mazin pre BoredPanda.

V škole si starší študenti môžu aj niečo privyrobiť. „V chudobe musia zarábať aj deti. Na to, aby ostali v škole a učili sa ďalej, ich zamestnávame my. Starší žiaci sú tu ako tútori alebo sociálni pracovníci. Naši študenti sa nielen že toho viac naučia, ale takisto si aj niečo zarobia. Platíme ich na základe ich vedomostí a zručností. Čím vyššiu úroveň študent dosiahne, tým vyššia mzda sa im naskytne. Takto motivujeme našich študentov.“

foto: Akshar Foundation

„Škola pomáha deťom nájsť si prácu podľa ich vzdelania. Dospievajúce deti majú základné predmety ako angličtina, matematika či prírodné vedy, kým starší študenti majú učebné osnovy, ktoré zahŕňajú tesárstvo, vyšívanie, recykláciu a fotografovanie.“ 

Vďaka „plastovým poplatkom“ sa deti naučia, aké je to byť zodpovední za svoje okolie. Študenti sa tak v budúcnosti omnoho lepšie popasujú s rôznymi problémami a ostávajú viac samostatní. Každý študent prinesie do školy v priemere 25 kusov plastového odpadu týždenne a čistí tým svoje okolie.

foto: Akshar Foundation

Väčšina odpadu sa používa na vytvorenie „eko tehiel“. Tie sa následne používajú na stavbu v kombinácii s klasickými tehlami. Zakladatelia školy najbližšie plánujú vybudovať dievčenské toalety práve pomocou týchto ekologických tehiel.

boredpanda.com
Uložiť článok

Najnovšie články