Nová štúdia identifikovala model postupného úpadku vzťahu a to ešte predtým, ako sa jedna osoba zo vzťahu dopustila nevere. Tiež prišli na to, že ak už k tomu dôjde, už iba zriedkavo nastane zdravý vzťah.
„Empirická literatúra zostáva nepresvedčivá, pokiaľ ide o to, či nevera vedie k problémom vo vzťahu, alebo či predstavuje iba časť problému vo vzťahu, alebo súvisí s obidvomi,“ uvádzajú autori.
1 000 ľudí s neverou
Štúdia publikovaná v časopise Psychological Science sa snažila nájsť odpoveď na to, či problémy vo vzťahoch skutočne predchádzajú nevere, alebo či sa dejú až potom, alebo dokonca, či platia obidve tieto možnosti, uvádza IFLScience.
Vedci z holandskej Tilburgskej univerzity analyzovali celkovo 947 ľudí, z čoho bolo 609 ľudí, ktorí boli neverní a 338 obetí nevery. Každá osoba bola na začiatku v klasickom vzťahu a neskôr zažili neveru, či už ako jej páchatelia, alebo ako jej obete.
Výsledky ukázali, že ľudia, ktorí podviedli svojho partnera, hlásili nižšie sebavedomie, nižšiu spokojnosť vo vzťahu a nižšiu mieru intimity. Obete pritom hlásili iba nižšiu sebaúctu a viac konfliktov, ale iné ukazovatele sa nezmenili.
Pred a po nevere
Čo je však zaujímavé, tak predtým, ako došlo k nevere, často dochádzalo k dramatickým zmenám vo vzťahu. Takmer všetky ukazovatele vzťahovej pohody pred aférou postupne klesali, pričom obe strany pred udalosťou hlásili viac konfliktov a menšiu spokojnosť vo vzťahu.
Po nevere sa veľká väčšina vzťahov nezotavila, hoci pri neverných ženách a pároch so slabšími vzťahovými záväzkami to nebola vždy pravda. Asi najsmutnejšie je, že ľudia sa ani po rokoch od toho, ako boli neverní, s touto udalosťou nevyrovnali.
Nahlásiť chybu v článku