Akiyoshi Kitaoka/Twitter

Jahody, ktorú sú a zároveň nie sú červené.

Napriek tomu, že náš zrak a mozog fungujú takmer vždy dokonale, aj oni majú právo sa občas zmýliť. Pri pohľade na objekty, ktoré poznáme od detstva a máme zafixovaný ich tvar či farbu, si náš mozog niekedy „doplní“ informácie navyše. To je presne prípad aj tejto hádanky zverejnenej japonským profesorom psychológie Akiyoshi Kitaoka, ktorý rád vytvára rôzne optické klamy. Jedným z jeho posledných výtvorov sú aj tieto jahody. Zdá sa aj vám, že sú červené? 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ak na obrázku vidíte červenú farbu jahôd, vedzte, že tú tam doplnil váš mozog. Akiyoshi použil na úpravu týchto krásne červených jahôd nástroj, kde ich zbavil všetkých červených pixelov. V skutočnosti jahody na obrázku sú zelenošedej farby.

Tento jav sa nazýva „farebná stálosť„. Na tejto fotografii je použitý navyše modrý filter, ktorý ovplyvňuje vnímanie farby. Náš mozog nás núti upraviť si farbu do podoby, ako taký objekt poznáme.

Ben Conway odborník na vizuálne vnímanie z národného očného inštitútu vysvetlil: “ Všetko záleží na svetle, ktoré vstupuje do očí v rôznych vlnových dĺžkach.“ Conway ďalej dodáva, že vytvoreniu efektu napomáha aj úzka spojitosť jahôd s červenou farbou, ktorú máme zafixovanú.

Vidíte jahody s červeným nádychom aj vy? 

Pozri aj: Ak si myslíte, že na obrázku vidíte žltý citrón, mýlite sa. Budete prekvapení, ako to v skutočnosti je

interez.sk (mmm), iflscience.com

 

Uložiť článok

Najnovšie články