Ilustračná foto: Pexels

Digitálna nevera začína malými signálmi, ktoré môžu narušiť dôveru vo vzťahu.

Nevera už nemusí byť len o fyzickom kontakte. Dnes sa čoraz častejšie začína v tichu notifikácií, v nenápadnom emoji, alebo v správe, ktorá „nič neznamenala“. Digitálna nevera nie je len nový fenomén, ale aj výzva pre vzťahy, kde sa hranice medzi vernosťou a nevernosťou čoraz viac zamieňajú. Mnoho ľudí dnes vníma menšie signály ako potenciálnu zradu, čo môže mať vážny dosah na dôveru medzi partnermi.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

„Digitálna nevera nemá jedno meno. Niekedy je to flirt v DM, inokedy vymazaná história správ,“ vysvetľuje odborník v oblasti sexuality Štefan Petrík na svojom Instagrame. Tento fenomén je zložitejší, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Vďaka sociálnym sieťam a aplikáciám je ľahké komunikovať s inými ľuďmi v utajení pred partnerom. „Až 49 % Slovákov priznalo, že už niekedy podviedli svojho partnera alebo partnerku. Nevera sa tak stáva realitou takmer každého druhého vzťahu,“ napísal Petrík na Instagrame.

Zatiaľ čo muži sa častejšie dopúšťajú nevery s fyzickým alebo sexuálnym podtónom (64 %), ženy kvôli emocionálnym dôvodom (65 %).

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Štefan Petrík (@dr_istwi)

Psychológia digitálnej nevery

To, čo najviac bolí, nemusí byť vždy samotný čin, ale to, čo sa za ním skrýva. „Lajky, správy či emoji nie sú len kliknutia. Často v nich čítame otázky, ktoré si netrúfame nahlas vysloviť: Prečo práve ona? Prečo potajme? Prečo nie ja?“ píše Petrík. Takéto správanie môže vzbudiť žiarlivosť alebo neistotu, čo má na vzťah negatívny vplyv, aj keď sa fyzicky nič neudeje,“ vysvetľuje.

Digitálna nevera nemusí byť vždy zjavná. Môže začať malými signálmi, ktoré sa postupne hromadia, a partner si začína klásť otázky.

10 situácií, ktoré sa považujú za zradu

Existujú konkrétne situácie, ktoré partneri môžu vnímať ako zradu. Patria sem flirtovanie cez správy, vymazávanie histórie správ, alebo komunikácia s osobami, o ktorých partner nič nevie, napríklad „ex“. „Ak o hraniciach nehovoríme, môžeme zraniť aj nechtiac,“ upozorňuje Petrík.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Štefan Petrík (@dr_istwi)

Vo vzťahuje je dôležité si vykomunikovať, čo je prijateľné a čo už prekračuje hranice vernosti. Mnohokrát sa stáva, že partneri sa cítia zradení aj v prípade, že sa situácia nevyvinula do fyzickej nevernosti.

Komunikácia je kľúč

„Ak niečo skrývame, možno tým skrývame aj kus seba,“ tvrdí Petrík. Tento citát odráža myšlienku, že problémy vo vzťahu môžu vzniknúť nielen z vonkajších činov, ale aj z toho, že partneri nevedia, ako otvoriť tému vzťahových problémov. Tajomstvá môžu byť neškodné, ale ak sa nekomunikujú, môžu viesť k väčším problémom.

„Rozhovor o hraniciach, obavách a potrebách nie je slabosť – ale odvaha udržať si to, čo je nám vzácne,“ zdôrazňuje Petrík. Aby sa predchádzalo problémom, je dôležité pravidelne komunikovať o tom, čo je pre oboch partnerov v rámci vzťahu prijateľné. „A z obyčajného rozhovoru sa môže stať nový začiatok. Dôvera sa nebuduje mlčaním. Buduje sa tam, kde sa človek nebojí byť úprimný – aj vtedy, keď je to nepohodlné.“

Uložiť článok

Najnovšie články