Reklamácia môže byť náročný proces, najmä ak predajca odmieta uznať nárok na opravu alebo výmenu chybného tovaru. Ako spotrebiteľ máte právo uplatniť si svoje práva. Sú isté kroky, ktoré vám môžu v tejto situácii pomôcť.
Najskôr je dôležité overiť si, či spĺňate podmienky na uplatnenie reklamácie. Podľa zákona máte právo na reklamáciu v prípade chyby tovaru, ktorá sa prejaví počas záručnej doby. Záručná doba je zvyčajne 2 roky od dátumu kúpy. Nemôže však byť spôsobená nevhodným použitím alebo mechanickým poškodením zo strany zákazníka.
„Vybavenie reklamácie nesmie trvať dlhšie ako 30 dní. Po uplynutí tejto lehoty má spotrebiteľ rovnaké práva, ako by išlo o chybu, ktorú nemožno odstrániť, t. j. právny nárok na zrušenie kúpnej zmluvy (vrátenie peňazí) alebo na výmenu tovaru,“ informuje Slovenská obchodná inšpekcia (SOI).
Platí aj výnimka, a to v prípade existencie objektívneho dôvodu, ktorý obchodník nemôže ovplyvniť. Môže ísť napríklad o dlhšiu lehotu náhradného dielu na opravu a podobne. V tomto prípade je „povinný bezodkladne poskytnúť spotrebiteľovi písomné potvrdenie o vytknutí chyby, v ktorom uvedie lehotu, v ktorej chybu odstráni,“ píše portál Slovensko.sk.
Čo ak reklamáciu zamietnu?
Ak predajca zamietne vašu reklamáciu, má povinnosť poskytnúť vám písomné odôvodnenie tohto rozhodnutia. Ak to predajca odmietne alebo poskytne nejasné dôvody, môže to byť dôvod na ďalšie kroky.
Obrátiť sa môžete na SOI. Tá poskytuje spotrebiteľom poradenstvo a pomáha pri riešení sporov. SOI môže vykonať inšpekciu u predajcu a v prípade porušenia práv spotrebiteľov môže uložiť sankcie. Na podanie sťažnosti budete potrebovať všetky relevantné doklady, ako sú účtenka, zmluva, zápis o zamietnutí reklamácie, a ďalšie dôkazy.
Okrem tejto inštitúcie sa môžete obrátiť aj na spotrebiteľské organizácie, ktoré poskytujú poradenstvo a podporu. Môžu vám tiež pomôcť porozumieť vašim právam a nasmerovať vás na ďalšie kroky. Mnohé spotrebiteľské organizácie ponúkajú bezplatné poradenstvo a asistenciu pri riešení sporov.
Ak sa vám nedarí dosiahnuť dohodu s predajcom alebo inštitúciami, môžete sa obrátiť na právnika, ktorý sa špecializuje na spotrebiteľské právo. Vyhodnotí vaše možnosti a navrhne ďalšie kroky, ako je podanie žaloby na súd, ak sa spor nevybaví inak.
Alternatívne riešenie sporov
Mnohé spory sa dajú vyriešiť prostredníctvom alternatívneho riešenia sporov. Ide o mimosúdne riešenie, ktoré zahŕňa mediáciu medzi spotrebiteľom a predajcom. Tieto postupy môžu byť rýchlejšie a lacnejšie ako tradičné súdne konanie.
Ak predajca nechce uznať reklamáciu, existuje viacero krokov, ktoré môžete podniknúť na ochranu svojich práv. Od skontrolovania podmienok reklamácie až po využitie pomoci – je dôležité nevzdávať sa a využiť všetky dostupné možnosti na presadenie svojich práv.
Nahlásiť chybu v článku