Foto: Pexels/Pixabay

Nie všetky zmeny spojené s úbytkom objemu mozgu však boli pozitívne. V tejto štúdii z roku 2024 Saxbeová zistila, že otcovia, ktorí stratili viac objemu mozgu, tiež častejšie uvádzali príznaky úzkosti, depresie, psychického stresu a zlého spánku. Saxbeová však varovala, že tieto výsledky netreba brať ako striktne dané.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Ide o predbežný výskum na malých vzorkách rodičov,“ vysvetlila Saxbeová pre HuffPost a dodala: „Naozaj potrebujeme viac finančných prostriedkov na štúdie rodičovského mozgu, aby sme mohli lepšie pochopiť plasticitu počas tejto kritickej a nedostatočne preskúmanej životnej fázy.“

Foto: Image by Racool_studio on Freepik

Klesá im testosterón

Nie sú to však jediné výsledky, ktoré vyplynuli z tejto štúdie. Okrem úbytku objemu mozgu sa objavila aj ďalšia fyziologická zmena, ktorou otcovia starajúci sa o deti prechádzajú. Čím viac sa totiž otcovia venujú rodičovstvu, tým viac klesá hladina ich testosterónu. Zaznamenali tiež nárast prolaktínu, hormónu podieľajúceho sa na produkcii mlieka, a oxytocínu, všeobecne známeho ako hormón „lásky“ alebo „spojenia“. Oxytocín vyvoláva pôrod a uvoľňuje sa, keď žena dojčí dieťa.

Foto: Pexels

Nie je to jediný výskum, ktorý potvrdzuje tieto dáta

Lee Gettler je profesor antropológie na Univerzite Notre Dame, ktorý publikoval niekoľko štúdií o hormonálnych zmenách u otcov. Uviedol, že hoci u väčšiny cicavcov sa o mláďatá stará predovšetkým matka, v živočíšnej ríši existuje množstvo iných príkladov, keď starostlivosť poskytujú otcovia, a tie majú spoločný vzorec hormonálnych zmien.

„U iných stavovcov, u ktorých sa vyvinulo investované otcovstvo, samce často vykazujú pokles testosterónu, keď spolupracujú s matkami pri výchove mláďat,“ povedal Gettler pre HuffPost.

V rámci rozsiahlej longitudinálnej štúdie, ktorá sa uskutočnila na Filipínach, Gettler a ďalší vedci skúmali hladinu testosterónu u mužov v priebehu 20 rokov, z ktorých všetci boli na začiatku štúdie slobodní a bezdetní. Aj v tomto prípade došlo k väčším zmenám u mužov, ktorí sa viac podieľali na výchove. „Otcovia, ktorí trávili najviac času so svojimi deťmi a starali sa o ne, mali nižší testosterón ako otcovia, ktorí sa do starostlivosti nezapájali,“ prezradil Gettler.

Na základe údajov z tej istej štúdie vedci zistili aj vyššie hladiny prolaktínu u otcov ako u bezdetných mužov.

Uložiť článok

Najnovšie články