„Na nešťastnú lásku ešte nikto neumrel,“ traduje sa najmä v starších generáciách. No nová štúdia vyvracia pravdivosť tohto tvrdenia. Zlomené srdce môže natrvalo poškodiť srdce, pričom aj samotná rekonvalescencia nie je jednoduchá záležitosť.
Výsledky nedávnej štúdie, ktorú publikovalo Americké združenie vedcov zameraných predovšetkým na ochorenia srdca, prekvapila svojimi jednoznačnými výsledkami. Takatsubo kardiomyopatia, tzv. syndróm zlomeného srdca, ročne postihuje vo Veľkej Británii okolo 3-tisíc ľudí. Počas silného emocionálneho podnetu sa výrazne oslabuje činnosť srdca, ktoré sa z nečakaného podnetu spamätáva oveľa dlhšie, než sa vedci doposiaľ domnievali. Práve preto vám môže od nešťastnej lásky naozaj prasknúť srdce. Vedci počas dvoch rokov sledovali skupinu 37 pacientov, ktorí trpeli práve syndrómom zlomeného srdca. Na základe meraní zistili, že „zlomené srdce“ sa hojí oveľa pomalšie a že často je jeho funkčné poškodenie trvalé.
Infarkt či zlomené srdce vykazujú podobné poškodenia
Na základe skenov magnetickej rezonancie srdca a pomocou ultrazvuku vedci z univerzity v Aberdeene zistili, že poškodenie srdcového svalu sa takmer ničím nelíši od poškodení, ktoré vznikli následkom infarktu. Vedci síce ani doteraz nebrali „zlomené srdce“ na ľahkú váhu, avšak boli presvedčení o tom, že telo sa rýchlo spamätá zo šoku a raz-dva sa vráti do normálu. Výsledky netradičnej štúdie však poukazujú na závažnosť problému. Ak sa dostanú do povedomia lekárov, možno budú problematike emocionálneho stresu a citovým záležitostiam venovať viac času. Pretože pacienti so zlomeným srdcom naozaj potrebujú pomoc. Ich oslabené srdce je totiž oveľa náchylnejšie aj na vznik infarktu myokardu.
A ktorá skupina je najviac ohrozená? Sú to najmä osamelé ženy vo veku 58 až 75 rokov. Ani tie nechcú ostať samy. Môžno práve preto si odmietnutie či stroskotaný vzťah berú viac k srdcu, ako ostatní. A neraz to môže mať fatálne následky.
independent.co.uk, bhf.org.uk
Nahlásiť chybu v článku