Pri prvej vlne im celé Slovensko tlieskalo. Dokázali sme sa zomknúť, obavy z nového koronavírusu boli veľké. Vo veľkom sa šili rúška, ľudia dodržiavali opatrenia. Pri druhej vlne poľavili zrejme všetci.
Nemocnice sú momentálne plné, mnohé hlásia, že majú kapacitu na covidových oddeleniach naplnenú. Od soboty platí sprísnený režim, a teda zákaz vychádzania, ktorý má ale mnohé výnimky, čo odborníci kritizujú. Počas vianočných sviatkov je povolené stretnutie v jednej bubline, ktorú si má človek udržať minimálne do 10. januára. Najviac tak pomôžeme práve lekárom, ktorí to teraz potrebujú najviac.
V nemocniciach je aktuálne s ochorením alebo s podozrením naň 2 451 pacientov, ochorenie bolo potvrdené u 2 110 osôb, na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 159 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 160 pacientov s ochorením COVID-19.
Nepotrebujú potlesk na balkónoch
Všeobecní lekári vyzývajú ľudí, aby aj počas blížiacich sa Vianoc zostali doma. Upozorňujú na zlú situáciu v nemocniciach, ktoré stoja pred kolapsom, a poukazujú zároveň na neustále sa zvyšujúci počet infikovaných a potvrdených prípadov úmrtí na ochorenie COVID-19. Presúvanie obyvateľov naprieč Slovenskom podľa nich iba zvyšuje riziko nekontrolovateľného šírenia infekcie. TASR o tom informovala Monika Palušková, prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska.
„Nepotrebujeme potlesk na balkónoch, nečakáme ovácie za svoju prácu. Oveľa viac oceníme pomoc všetkých občanov. Spoločne musíme povoliť tlak na ambulancie aj nemocnice. Stane sa to iba vtedy, ak sa zníži počet infikovaných a chorých. A to bude, len ak zostanete doma,“ odkazujú všeobecní lekári.
Blížiace sa vianočné sviatky budú podľa nich iné, ako sme ich doteraz poznali. Lekári ľudí žiadajú, aby nedopustili ich zopakovanie sa v budúcnosti, apelujú na „múdre rozhodnutia a činy“. „Spoločne zabráňme tomu, aby sme aj najbližšie mesiace strávili v neistote a aby sme sa ako zdravotníci museli venovať takmer výlučne pacientom s COVID-19. Stratíme tak vzácny čas a sily a nebudeme sa môcť starať o pacientov s inými ochoreniami, ktorí nás rovnako potrebujú,“ podotýkajú.
Nahlásiť chybu v článku