Foto: SITA/Milan Illík

Smernica mala byť do slovenskej legislatívy premietnutá už pred dvoma rokmi.

Opakovane stanovená lehota na prenesenie európskej smernice o obnoviteľných zdrojoch, ktorá mala byť zapracovaná do slovenskej legislatívy, uplynula. Slovensko môže pre nečinnosť ministerstiev hospodárstva a životného prostredia prísť o stovky miliónov eur a pre neplnenie záväzkov mu hrozí súd. 

Článok pokračuje pod videom ↓

„Namiesto toho bezhlavo meníme súvisiace zákony spôsobom, ktorý prináša ešte viac chaosu,“ upozorňuje organizácia Klimatická koalícia, ktorá zároveň vyzvala šéfku rezortu hospodárstva Denisu Sakovú (Hlas-SD) a ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (SNS), aby pracovali na odstránení tohto stavu a zároveň zabezpečili rozvoj obnoviteľných zdrojov energie v súlade s potrebami ľudí a ochranou prírody.

Nespĺňame ciele, hrozia pokuty aj strata peňazí

Ako uviedla koordinátorka Klimatickej koalície Dana Mareková, Slovensko sa zaviazalo dosahovať ciele podľa predpisov EÚ a má na to podporu a zdroje. „Dobre nastavené obnoviteľné zdroje sú najlacnejší a najbezpečnejší zdroj energie. Slovensko, rovnako ako ostatné členské štáty EÚ, má k dispozícii právny rámec aj financie na ich rozvoj. Hýbeme sa však pomaly a je otázne, či dobrým smerom.“

V krajine stagnuje napríklad rozvoj veternej energie. Od roku 2003 sme na Slovensku nedokázali postaviť žiadnu novú veternú elektráreň. Aktuálne je pritom 24 projektov uviaznutých v procese povoľovania.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Klimatická Koalícia (@klimaticka_koalicia)

Organizácia preto v liste, ktorý zaslala na ministerstvá, uvádza niekoľko konkrétnych krokov, ktorými môže dôjsť k náprave tohto stavu. Patrí medzi ne napríklad zmapovanie vhodných území pre rozvoj OZE a určenie akceleračných zón, čo sú lokality, kde sa OZE budú môcť povoľovať v zrýchlenom režime.

Smernica o obnoviteľných zdrojoch energie, takzvaná RED II mala byť do slovenskej legislatívy premietnutá už pred dvoma rokmi. Predĺženie lehoty vláda nesplnila. Slovensko mešká aj s predložením revízie Národného energetického a klimatického plánu a s transponovaním nadväzujúcej smernice o OZE – RED III.

Ak Slovensko opakovane stanovené ciele nesplní, môže byť žalované Európskou komisiou na Súdnom dvore EÚ, z čoho môže vzísť viacero pokút. Rovnako tak príde o asi 286 miliónov eur.

Uložiť článok

Najnovšie články