Photo by Callie Morgan on Unsplash

Existuje niekoľko mýtov o očiach a zraku, ktorým ľudia veria celé storočia. Väčšina z nich však nie je pravdivá a mali by sme im prestať veriť.

Určite si pamätáte z detstva, keď vám rodičia stále hovorili, aby ste neboli tak blízko televízie a nepozerali ju príliš dlho, pretože si zničíte zrak. Rovnako to bolo napríklad aj s počítačom. Nielen tieto, ale aj ďalšie mýty, ktoré sa so zrakom spájajú, však nie sú pravdivé.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nesmiete otvárať oči pod vodou

maxpixel.freegreatpicture.com

Táto informácia nie je úplne pravdivá, pretože existujú tri typy vody. Voda vo vani alebo v bazéne môže byť nebezpečná kvôli chlóru, ktorý sa používa na dezinfekciu vody. Opotrebované potrubia, cez ktoré vám tečie voda do vane zas môžu byť plné mikroorganizmov a baktérií. Všetko toto môže viesť k podráždeniu očí, a preto nie je práve najlepší nápad otvoriť oči pod vodou. Ak však máte doma čisté potrubie a napustíte si čerstvú sladkú vodu do vane, oči otvorené pod vodou môžete mať. Otvorené ich dokonca môžete mať aj v slanej vode, no to, či vás oči štípať budú alebo nie závisí od koncentrácie soli. Napríklad je jednoduchšie otvoriť oči v Baltskom a Čiernom mori ako v Stredozemnom alebo Červenom, ktoré sú slanšie.

Zváranie vás môže oslepiť

wikimedia.org

Hovoril vám niekedy otec pri zváraní, aby ste sa tým smerom nepozerali, pretože vás to môže oslepiť? V skutočnosti to nie je možné. Ľudia, ktorí zvárajú, majú na tvári ochranné masky, aby sa ochránili pred silným ultrafialovým svetlom, ktoré by mohlo oko podráždiť a pred iskrami, ktoré vystreľujú.

Počítač a televízia vám poškodí zrak

pixabay.com

Táto informácia je ďalším mýtom, ktorému by ste nemali veriť. Na druhej strane by ste mali vedieť, že počítač a televízia vám oko môže vysušiť. Ak sa pozriete na človeka, ktorý je pri počítači, môžete si všimnúť, že žmurká oveľa menej, ako by mal. Keď sedíme pred obrazovkou, robíme to bez toho, aby sme si to vôbec všímali. Zriedkavé žmurkanie tak vedie k tomu, že sa neobnoví slzná vrstva na oku a rohovka sa vysuší. Kvôli tomu môžeme pociťovať očné napätie, únavu alebo bolesti hlavy.

Zlý zrak sa dedí

pixabay.com

Myšlienka, že zlý zrak sa dedí je len mylná predstava, ktorú si ľudia vymysleli. Predispozícia k chorobám môže byť zdedená, no to neznamená, že sa stane realitou. Závisí to od vášho životného štýlu, profesie, zlých návykov alebo stresu.

Okuliare znamenajú, že ste prehrali „boj“

pixabay.com

Mnohí ľudia veria, že okuliare sú znakom toho, že ste sa jednoducho poddali svojmu osudu a prijali ho. V skutočnosti vám však okuliare pomáhajú prispôsobiť sa a zlepšiť vám zrak. Je to akoby liek pre vše oči, ktorý vám pomôže žiť s touto „poruchou“. Niektorí ľudia však môžu ísť aj na operáciu, ktorá ich okuliarov zbaví.

Čučoriedky ochraňujú váš zrak

pixabay.com

Určite ste počuli o nejakom ovocí či zelenine, ktorá by mohla ochrániť váš zrak. Je to však pravda len vtedy, ak budete jesť všetky tieto potraviny na kilá. Práve kvôli tomu je lepšie, ak si radšej kúpite nejaké vitamíny na ochranu zraku, v ktorých sa nachádza potrebná denná dávka.

Musíte zaškúliť, aby ste videli svoj vlastný nos

pixabay.com

Rodičia svoje deti strašia tým, že ak budú škúliť, ich oči tak navždy ostanú. Nie je to však pravda. Pravdou je, že ak budete škúliť, vaše oči sa môžu unaviť a bude vás bolieť hlava. Možno si to ani neuvedomujete, no svoj nos vidíte skoro vždy, keď sa pozeráte na niečo zblízka. A oči vám tak stále neostali, že?

Nemôžete pozerať televíziu v tme

pexels.com

Televíziu môžete pokojne pozerať aj v tme a váš zrak to nepoškodí. Vždy je však dobré, ak si pozriete váš obľúbený film či seriál s nejakým svetlom. Zabránite tak zvýšenému stresu očí.

Nemôžete čítať poležiačky

pixabay.com

Radi čítate knihu alebo časopis v posteli? Môžete s tým pokojne pokračovať. Nedávny výskum dokonca dokázal, že ľudia, ktorí sú krátkozrakí si šetria svoj zrak omnoho viac, ak čítajú na chrbte.

Je nebezpečné nosiť okuliare niekoho iného

pexels.com

Váš zrak sa radikálne nezhorší, ak si nasadíte okuliare niekoho iného. Ak by ste ich však nosili dlho, môže sa stať, že by sa vám zrak mohol zhoršiť alebo by ste mali bolesti hlavy či príznaky únavy.

Slnko vás môže oslepiť

wikimedia.org

Pri pohľade na Slnko nemôžete oslepnúť, no veľmi jednoducho si môžete priviesť popáleniny rohovky. Nemusíte sa dokonca pozerať ani na Slnko. Stačí sa pozrieť na reflexné povrchy, ako je sneh, piesok alebo voda.

Slnečné okuliare sú len na leto

pexels.com

Ako sme už spomínali, sneh je vďaka svojim reflexným vlastnostiam pomerne nebezpečný pre oči. Môže odrážať až 80% ultrafialového žiarenia. Ľudia, ktorí nosia slnečné okuliare počas zimy, nie sú čudní. Jednoducho im vadí veľké žiarenie a chcú si ochrániť oči. Ľudia zo severu, ktorí žijú neustále v snehu, nosili slnečné okuliare už pred niekoľkými storočiami. Vyrábali si ich zo slonoviny s úzkym otvorom namiesto skla.

Pozri aj: Koľkí ste v poradí? Táto zaujímavá kalkulačka vám pomôže vypočítať, koľký obyvateľ tejto Zeme ste

brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články