Foto: National Trust/Seth Jacskon

Malý ostrov Mullion sa nachádza blízko pobrežia anglického Cornwallu.

Tento ostrov je neobývaný a ľudia naň majú vstup zakázaný. Je tak dokonalým útočiskom pre morské vtáky ako aj iné živočíchy, ktoré tu môžu hniezdiť bez toho, aby ich rušili či ovplyvňovali ľudia a ich činnosť. Avšak, aj bez toho, aby na ostrove boli ľudia prítomní, tak tento ostrov výrazne ovplyvňujú. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Rangerov, ktorí sa starajú o kolónie vtákov na ostrove spočiatku prekvapil zvláštny fenomén, keď všade po ostrove nachádzali farebné gumičky. Nevedeli si vysvetliť, ako sa tam dostali a v takom veľkom rozsahu, vysvetľuje tlačová správa organizácie National Trust.

Za ich výskyt na ostrove môžu čajky a to konkrétne čajky morské a čajky striebristé, ktoré Mullion obývajú. Tie lietajú na pevninu po potravu a potom sa vracajú späť na ostrov, aby si ju tam odložili. Farebné gumičky si vtáky jednoducho pomýlil s chutnými červami.

Foto: National Trust/Seth Jacskon

Odborníci monitorovali vývratky vtákov a našli medzi nimi množstvo rôznofarebných gumičiek ako aj iných materiálov, ktoré by sa v ich potrave nachádzať nemali. Našli tam tiež časti rybárskych sietí a rôzne motúzy, ktoré si pomýlili s potravou.

Požitý plast a guma je ďalším faktorom v dlhom zozname výziev, ktorým musia naše čajky a iné morské vtáky čeliť, aby prežili,“ uvádza Rachel Holderová, rangerka z organizácie National Trust.

Čajky sú síce hlučné, búrlivé a pomerne bežné, ale ich populácia klesá. Už teraz zápasia s nedostatkom rýb a rušením pri hniezdnení. Jedenie gumičiek a odpadu z rybolovu nerobí nič dobré pre zmiernenie ich nepriaznivej situácie.

Ostrov Mullion je malá skalnatá pevnina pri polostrove Lizard, o ktorý sa stará organizácia National Trust. Okrem vtákov tu žijú tiež kormorány či korytnačky. Aj keď je vstup na ostrov pre verejnosť zakázaný, účinky vplyvu ľudí na túto lokalitu sú stále zreteľnejšie.

Ostrov Mullian. Foto: Wikimedia/Nilfanion

Miesta ako ostrov Mullion by mali byť útočiskom pre našich morských vtákov, takže je nepríjemné vidieť, ako sa stali obeťami ľudskej činnosti,“ dodáva Holderová.

Predpokladá sa, že gumičky pochádzajú z okolitých polí, kde sa používajú na zväzovanie rezaných kvetov. Zistili tiež, že jedna z čajok zomrela po tom ako sa zachytila do rybárskeho háčika o veľkosti 10 centimetrov.

National Trust preto vyzýva podnikateľské subjekty, aby zvážili nakladanie s plastmi, gumou či inými materiálmi, ktoré môžu takto ohrozovať voľne žijúce zvieratá.

Uložiť článok

Najnovšie články