Každý deň sa stratí na našej planéte množstvo ľudí. Niektorí jedinci zmiznú dobrovoľne kvôli osobným problémom, iní sa stanú obeťami zločinu, do ktorého sa, chtiac či nechtiac, zaplietli. Často však ľudia zmiznú bez stopy a jasného dôvodu. Ich osud zostáva neznámy. Zoznámte sa s prípadmi stratených ľudí, ktoré dodnes nikto neobjasnil. Toto sú najznámejšie príbehy bez bodky.
Ľuboš Bednár
Jedno bezstarostné nedeľné predpoludnie sa pre matku troch malých detí zmenilo na nočnú moru. 27. augusta 1988 o 12:00 sa štvorročný Ľuboš z Púchova hral so svojimi dvomi bratmi na pieskovisku pred panelákom, keď ich z okna zavolala ich mama na obed. Do bytu sa však vrátili len jeho dvaja súrodenci. Ľuboš zmizol bez stopy a nepomohlo ani rozsiahle celoštátne pátranie. Udalosť vzbudila v bývalom Československu značný rozruch, hovorilo sa aj o únose na orgány.
V máji 2003 sa prišiel na policajnú stanicu v Pretórii v Južnej Afrike mladík menom Happy Sindane, ktorý tvrdil, že bol viac než 12 rokov otrokom v rodine černochov. Údajne ho ako malého chlapca mali uniesť z Európy. Prostredníctvom Interpolu sa o prípade dozvedeli aj rodičia nezvestného Ľuboša Bednára a prípad dávno nezvestného chlapca sa stal hlavnou správou slovenských médií. Testy DNA však vyvrátili teóriu, že Happy Sindane je dávno stratený Ľuboš Bednár z Púchova. Prípad tak zostáva aj naďalej neobjasnený a odložený.
D. B. Cooper
Zmiznutie dodnes oficiálne neidentifikovaného muža, známeho v médiách ako D. B. Cooper, je jedným z najtajomnejšich prípadov v histórii Spojených štátov. Dňa 24. novembra 1971 bol tento muž pasažierom letu 307 leteckej spoločnosti Northwest Orient. Počas letu odovzdal letuške obálku, v ktorej bol nasledujúci odkaz: „V svojom kufríku mám bombu. Použijem ju, pokaľ to bude nutné. Chcem, aby ste sedela vedľa mňa. Toto je únos.“ Požadoval výkupné v hodnote 200 000 dolárov a štyri padáky.
Po vyjednávaní s FBI lietadlo Boeing 727-200 riadene pristálo na letisku Seattle-Tacoma. Tu boli prepustení všetci pasažieri výmenou za požadované peniaze a padáky. Cooper potom nariadil pilotovi nasmerovať let nad oblasť Mexika. Po dvoch hodinách letu sa Cooperovi podarilo otvoriť zadné dvere lietadla a vyskočiť. Nikdy sa nedokázalo, či D. B. Cooper prežil zoskok z lietadla. Zmizol bez stopy napriek rozsiahlemu pátraniu a vyšetrovaniu FBI. V roku 1980 objavil 8-ročný chlapec zväzok 20 dolárových bankoviek v hodnote 5 800 dolárov pri brehoch rieky Columbia, ktoré patrili k obsahu Cooperovho výkupného.
Harold Holt
Austrálsky premiér, ktorý bol v čase zmiznutia vo funkcii takmer dva roky, sa 17. decembra 1967 rozhodol oddýchnuť si. Rozhodol sa zaplávať si v mori pri Cheviot Beach v austrálskom meste Portsea. Počas plávania zmizol pod hladinou, hoci bol v sprievode dvoch osobných strážcov a troch blízkych priateľov. Jeho telo sa nikdy nenašlo.
Oficiálna verzia hovorí o nešťastnej náhode a zlých poveternostných podmienkach. Holt bol vynikajúci plavec a v dobrej fyzickej kondícii. Nevyjasnené zmiznutie premiéra vyvolala medzi Austrálčanmi pochybnosti. Dodnes existuje množstvo konšpiračných teórii o tom, čo sa s vrcholovým politikom stalo. Od akcie sovietskej špionáže, cez únos čínskou ponorkou, po útok krvilačného žraloka.
MV Joyita
Plavidlo MV Joyita bola pôvodne luxusná jachta z roku 1931, ktorú dal postaviť filmový režisér Roland West. Počas druhej svetovej vojny bola prerobená na nákladné plavidlo. 3. októbra 1955 Joyita vyplávala zo Samoi a mala namierené na ostrovy Tokelau. Na palube bolo 25 ľudí, z toho 16 členov posádky. Prevážalo sa na nej drevo a prázdne ropné sudy. Podľa predpokladu mala doraziť do cieľa za dva dni. Ani na tretí deň však do prístavu Tokleau neprišla. Posádka nevydala počas plavby žiadny núdzový signál.
Bola spustená rozsiahla pátracia akcia. Vrak lode bol objavený až po piatich týždňoch, 10. novembra 1955 asi 600 km od Samoi. Plavidlo bolo naklonené na bok a čiastočne potopené. Na palube sa nenachádzala žiadna osoba a taktiež chýbali tri záchranné člny, lodný denník, navigačné prístroje a potraviny. Všetky hodiny na lodi boli zastavené v čase 10:25. Lekársky kufrík jedného z pasažierov obsahoval štyri zakrvavené obväzy. Takmer všetky okná na lodi boli porozbíjané. Lodné rádio bolo naladené na núdzovú frekvenciu. Hlavný motor lode bol prikrytí matracom. Ani rozsiahle vyšetrovanie neprinieslo žiadne oficiálne závery. Nie je známe, čo sa na lodi počas jej plavby udialo a nejasný je aj osud 25 osôb na palube.
Nahlásiť chybu v článku