Foto: Unsplash/Jane Fenelon

Nie jeden, ani dva, dokonca ani tri, ale až štyri penisy. Austrálske ježury sú mimoriadne neobvyklé zvieratá.

Austrália je skutočne jedinečný kontinent a to aj faunou, ktorá ju obýva. Asi najpodivnejším zvieraťom je vtákopysk, ktorý vedcov prekvapuje neustále a ukazuje, akými šialenými smermi sa dokáže uberať evolúcia. No ani ježura za vtákopyskom v podivnostiach nezaostáva. Dôkazom môže byť samčie pohlavné ústrojenstvo.

Keď vedci v 18. storočí prvýkrát videli vtákopysky, odmietali ich zaradiť medzi cicavce, najmä kvôli tomu, že sa rodia z vajec. Rovnaké to však bolo aj pri ježurách a nakoniec boli nútení vytvoriť novú skupinu cicavcov.

So štyrmi penismi

Aj dnes ostáva táto skupina najmenej pochopenou skupinou cicavcov, píše portál Science Alert. Kloakovce, latinsky Monotremata kladú vajíčka ale majú aj množstvo ďalších jedinečných reprodukčných vlastností.

Stačí sa pozrieť na samcov ježúr, ktorý majú až štyri penisy, resp. štyri zakončenia. „Hlavy penisu neprodukujú spermie naraz, na ejakuláciu spermií používajú naraz dve hlavy,“ povedala pre ABC ešte v roku 2016 vedúca organizácie Currumbin Wildlife Sanctuary Sarah Eccleston.

Minulý výskum naznačil, že ježury striedajú používanie penisov a rozhodujú sa, ktorý v danej chvíli použijú. To je mimoriadne zvláštne správanie pre cicavcov.

Zistili sme, že konajú tak, akoby mali dva penisy spojené dohromady a používali ich nezávisle,“ povedala pre Science Alert biologička Jane Fenelonová z Melbournskej univerzity.

Naraz používa „iba“ dva

Štúdiom zranených ježúr, ktoré sa im dostali do starostlivosti, zistili, že prietok krvi môže smerovať na jednu či druhú stanu penisu. Takto dokážu ovládať, ktorá časť sa stoporí. Prečo používajú naraz iba dve zakončenia je stále nejasné, vedci však majú podozrenie, že k tomu dochádza kvôli lepšej konkurencieschopnosti v oplodňovaní.

Striedavým používaním obidvoch strán môže samec ježury oplodniť bez výraznejšej pauzy viac samíc,“ uviedol vedecký tím. Svoju štúdiu o ježurom penise uverejnili v časopise Sexual Development.

Zistili tiež, že spermie sa správajú inak, ako u ostatných cicavcov. Po ejakulácii spermie vytvárajú zväzky a navzájom spolupracujú, aby dosiahli vajíčko. Pri väčšine cicavcov však pozorujeme, že spermie sa správajú individuálne.

Penis iba na rozmnožovanie

Vačkovce, ako napríklad koaly, majú tiež penisy s viacerými hrotmi, tie sú však vidlicové a rozdelené iba na dve časti. To môže byť výhodné pri pokuse oplodniť samicu s rozdvojenou maternicou.

Foto: Jane Fenelon

To však nevysvetľuje bizarný penis u ježury. Pokiaľ ide o maternicu, ježury ju majú podobnú vtákom, plazom alebo iným cicavcom. „Ježury majú kloaku, cez ktorú dochádza k vylučovaniu moču, výkalov a vajec. Na všetko majú samostatné trubice, avšak sa spájajú blízko pred vývodom z tela,“ uvádza Fenelonová.

Pri pozretí sa na iné živočíchy, našli vedci podobnosť iba pri niektorých druhoch korytnačiek. Podľa Fenelonovej penis pri vtákoch, plazoch a cicavcoch má rovnaký účel, no kloakovce do tejto skladačky nezapadajú.

Svoj penis používajú iba na párenie, a nie aj na močenie,“ hovorí Fenelonová pre Australian Geographic. A to je dôvod, prečo mohol u ježúr vzniknúť komplikovaný penis, keďže je používaný iba výlučne na párenie.

Samce si penis chránia v dutine svojho tela, čím mu zabezpečujú čistotu a bezpečie, najmä pri hrabaní sa v špine a termitiskách.

Aj keď sú austrálske ježury stále rozšírené, druhy na ostrove Nová Guinea sú ohrozené. A práve správne pochopenie ich roznožovania môže v konečnom dôsledku dopomôcť k tomu, aby nevyhynuli.

Uložiť článok

Najnovšie články