Plastový odpad predstavuje čoraz väčšiu hrozbu pre planétu. Svetové moria sú ním doslova zamorené a vyzerá to tak, že nevieme čo si s ním počať. Čína nedávno zakázala dovoz plastového odpadu, pričom viac ako 11-miliónov ton plastov s vysokou pravdepodobnosťou skončí v mori. No medzi množiacimi sa správami, ktorých cieľom je upozorniť na alarmujúcu skutočnosť, sa predsa nájde zopár pozitívnych. Indickí rybári z okolia mesta Kollam sa problém s plastovým odpadom rozhodli riešiť naozaj unikátnym spôsobom.
Skupina približne 5-tisíc rybárov sa rozhodla vlastnými silami vyčistiť more, ktoré je pre nich hlavným zdrojom obživy. Preto vylovený odpad nehádžu naspäť do mora, ale využívajú ho na opravu ciest, čím zároveň vytvárajú v oblasti nové pracovné miesta, ktorých je žalostne málo.
Podľa slov miestnych rybárov množstvo plastu v mori je naozaj alarmujúce. Rybári často ulovia viac plastu než rýb. Rybár Xavier Peters sa spolu so svojou partiou najprv snažil hádzať vylovený plast naspäť do mora, avšak čoskoro si uvedomil márnosť svojho počínania. Preto sa spojil s ďalšími rybármi a spoločne sa pustili do čistenia.
Vylovili už 65 ton odpadu
Niekedy stačí dobrý nápad. K myšlienke miestneho rybára Petersa sa pripojili ďalší ľudia. Dokonca im prišli na pomoc aj vládne agentúry, ktoré vytvorili prvé recyklačné centrum v danom regióne.
V tomto centre pracujú predovšetkým ženy z organizácie The Department for Women’s Empowerment, ktorá pomáha ženám nájsť si zamestnanie. Ich úlohou je triediť plasty, pričom tie najviac poškodené sa drvia na drobné konfety, ktoré sa primiešavajú do asfaltu a slúžia tak na opravu ciest.
Úsilie skupiny rybárov rozhodne nie je zbytočné a tento nápad sa rozšíril aj v okolitých oblastiach. Okrem toho, že to rybárom pomôže vyčistiť znečistené more, aby tak opäť mohli loviť ryby namiesto plastov, vytvoria sa nové pracovné miesta a zároveň sa opravia i cesty, ktoré sú v katastrofálnom stave.
Títo rybári sú dôkazom toho, že nestačí len hundrať a čakať zo založenými rukami. Niekedy musíme vziať situáciu do vlastných rúk a to môže zároveň inšpirovať aj ostatných.
Pozri aj: Plasty zakázali aj pod Ďumbierom. Na Štefáničke už jednorázové plastové fľaše nekúpite
goodnewsnetwork.org
Nahlásiť chybu v článku