Len nedávno celý svet obehla správa o nájdení planéty, ktorá je veľmi podobná našej Zemi, nenachádza sa ani tak ďaleko a je pravdepodobné, že sa na nej nachádza aj život. O tom sme vám pred krátkym časom už písali. Najnovšie správy okolo planéty Proxima B, ktorá obieha okolo hviezdy Proxima Centauri, hovoria o tom, že čoskoro sa o tejto zatiaľ záhadnej planéte dozvieme oveľa viac. Čo nás teda čaká?
Proxima B je od našej Zeme vzdialená 4.2 svetelných rokov a jej „rok“ trvá len 11.2 dní. Práve preto je veľmi ťažké rozonať obrysy planéty v žiare jej hviezdy. Zrejme aj preto jej objavenie trvalo tak dlho. Žiadny ďalekohľad ani teleskop na svete totiž nevie zachytiť obraz tejto planéty. To všetko sa však zmení pravdepodobne už v roku 2018, keď NASA vypustí svoj nový teleskop.
Odborníci totiž vlastne o Proxima B nevedia takmer nič. Nevedia, aký je povrch planéty. Či je podobný ako na našej Zemi, alebo sa jedná o nehostinné prostredie, podobne ako na Mesiaci. Jediné, čo vedia, je to, že jej základ tvoria horniny, podobne ako našu Zem, a že planéta obieha v obývateľnej zóne, kde je dostatok svetla a tepla pre vznik potencionálneho života. Je teda možné, že sa na planéte nachádza aj dýchateľná atmosféra!
Astronómovia však nechcú robiť unáhlené závery a sľubovať, že bola objavená ďalšia Zem. Odhadujú totiž, že je možné, že Proxima B je na tom veľmi podobne ako náš Mesiac. Teda, že jedna jej strana je neustále „natočená“ smerom k hviezde, pričom jej druhá strana je večne odvrátená. V takomto prípade by bol na polovici planéty neustále deň, pričom na odvrátenej strane by panoval chlad a večná tma.
Už v roku 2018 sa teda dozvieme viac a nájdeme odpovede na mnohé nezodpovedané otázky. Možno bude vďaka NASA a jej James Webb Space Telescope tento rok prelomový a navždy sa zapíše do histórie našeho druhu.
interez.sk (Lukáš M.), sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku