Pre rožširujúce sa praskliny v skalách, uzavreli rangeri časť národného parku Grand Teton, ktorý sa nachádza pár desiatok kilometrov južnejšie od známeho Yellowstonu. Praskajúce skaly neďaleko supervulkánu, uzatvorenie časti národného parku, to všetko prispelo k všeobecnej obave o to, čo sa vlastne v centrálnej časti USA aktuálne deje. Blíži sa obrovský výbuch, ktorý zmení celú planétu? Našťastie nie.
Národný park Grand Teton sa nachádza v tesnom susedstve známeho Yellowstonu. Rozširovanie prasklín v skalách v oblasti nazývanej Hidden Falls, si všimli miestni sprievodcovia. Pri kontrole skál rangeri zistili, že praskliny sa skutočne rozširujú a časť parku preto uzavreli. Ako dôvod, národný park uviedol hrozbu pádu skalnatej steny. Aby predišli zraneniam turistov, oblasť radšej uzavreli.
Nezvyčajné procesy v blízkosti supervulkánu Yellowstone však vystrašili množstvo ľudí. Ak by totiž došlo k výbuchu tohto supervulkánu, išlo by o obrovskú prírodnú katastrofu, ktorá by nepostihla len Spojené štáty americké ale celú planétu. Čo konkrétne by sa stalo ak by Yellowstone vybuchol, si môžete prečítať v našom staršom článku.
Podľa hovorkyne národného parku Grand Teton majú praskliny v oblasti Hidden Falls, nezvyčajnú veľkosť. V skalnej stene sa totiž objavili i také, ktorých dĺžka dosahovala neuveriteľných 30 metrov. Treba však poznamenať, že celá oblasť sa nachádza v geologicky aktívnej zóne a k podobným procesom tu dochádza pravidelne.
Napriek 30 metrovým prasklinám si teda netreba robiť žiadne zbytočné starosti. Pri supervulkáne s rozmermi toho Yellowstonského, je veľmi pravdepodobné, že o blížiacej sa prírodnej katastrofe bude ľudstvo vedieť s veľkým predstihom. Samotnému výbuchu totiž predchádzajú procesy a znaky, ktoré vedcom sledujúcim aktivitu Yellowstonu prezradia, že sa blíži katastrofa globálnych rozmerov.
Pozri aj: Vedci prišli so šokujúcim objavom. Na Mesiaci pravdepodobne žili mimozemšťania
ScienceAlert
Nahlásiť chybu v článku