Reprofoto: SAVE Wildlife Conservation Fund

V poľských lesoch sa objavili vzácne čierne vlky.

V poľských lesoch sa podarilo zachytiť vzácne čierne vlky, ktoré sú v Európe mimoriadne nezvyčajné. Odborníci predpokladajú, že ide o súrodencov. Momentálne sa snažia získať viac informácií o ich genetike.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vzácne čierne vlky sa podarilo zaznamenať pomocou kamery, ktorú pôvodne umiestnila koordinátorka projektu SAVE Wildlife Conservation Fund Poland, Joanna Toczydłowska. Ako informuje CNN, pôvodný cieľ Joanny bolo študovať bobry. Keď si však neskôr všimla, že na záberoch sa objavujú vlky, ponechala kameru na rovnakom mieste. To sa ukázalo ako správne rozhodnutie, keďže vďaka nemu nakoniec získala unikátne zábery.

Mimoriadne zriedkavá farba srsti

Na jednom z videí prechádza cez lesný potok čierny a sivý vlk, pričom voda im siaha takmer po bruchá. Po chvíli postupne preskočia na breh. Na ďalšom videu, nakrútenom na jeseň, vidieť dva čierne a jedného sivého vlka prechádzať rovnakým miestom.

V Poľsku žije približne 2 500 až 3-tisíc vlkov, pričom väčšina z nich je sivá s červenými alebo čiernymi odtieňmi. Čisto čierna srsť je v Európe extrémne zriedkavá a vznikla genetickou mutáciou, ktorá pravdepodobne pochádza zo skrotených psov spred tisícok rokov. Na rozdiel od Európy je čierna farba vlkov bežná v americkom Yellowstonskom národnom parku, kde ju má takmer polovica populácie.

Pravdepodobne ide o súrodencov

Keďže vlky žijú v rodinách a čierne jedince vážia približne 30 kg – čo je veľkosť priemerného nemeckého ovčiaka –, vedci predpokladajú, že ide o súrodencov vo veku asi jedného roka. Jeden z nich je pravdepodobne samec. Organizácia SAVE Wildlife Conservation Fund monitoruje vlky v Poľsku už 13 rokov. Presnú lokalitu výskytu čiernych vlkov však nezverejnila, aby ich ochránila pred pytliakmi a zabránila šíreniu dezinformácií o ich prítomnosti.

V 50. rokoch 20. storočia boli vlky v Poľsku takmer úplne vyhubené, no v posledných desaťročiach sa ich populácia zotavila. Od začiatku 21. storočia sa čoraz častejšie objavujú aj v strednej časti krajiny. Výskumníci sa snažia informovať verejnosť o tom, ako s nimi bezpečne spolunažívať v oblastiach, kde sa vyskytujú. „Pre ľudí je to stále nový fenomén,“ povedal Roman Gula, vedúci projektu monitorovania vlkov.

Hľadanie odpovedí cez DNA

Organizácia SAVE Wildlife Conservation Fund nedávno oznámila objav čiernych vlkov na sociálnych sieťach a vyzvala na finančnú podporu. Vedci totiž plánujú genetickú analýzu zozbieraných vzoriek trusu, aby lepšie pochopili pôvod tejto vzácnej mutácie. Výsledky by mohli priniesť nové poznatky nielen o samotných vlkoch, ale aj o ich vývoji a adaptácii v európskej prírode.

Uložiť článok

Najnovšie články