Farmár nevedel, o aký druh fosílie ide, no obával sa toho, že jeho pozemok začne okupovať množstvo amatérskych paleontológov, a tak o svojom objave radšej mlčal. Objav strážil od roku 2014, no po troch rokoch sa rozhodol kontaktovať prírodovedné múzeum v Toulouse, ktoré poslalo svojich odborníkov. A tí sa nestačili čudovať.
Farmár netušil, čo leží pod jeho nohami. Bola to fosília prehistorického slona, pyrenejského mastodonta, ktorá sa tu nachádzala v neporušenom stave. Mastodont sa značne ponášal na dnešného slona. Bol tri metre vysoký a vážil zhruba 5 ton. Namiesto dvoch klov však mal štyri a každý z nich meral 80 centimetrov. Jeden pár vychádzal z hornej čeľuste a druhý z dolnej.
French farmer finds first Pyrenean mastodon skull https://t.co/4ZAJeIJLxC pic.twitter.com/KZ8w9LZDeP
— Eric G. E. Zuelow (@EZuelow) July 14, 2018
Kosti mastodontov sa našli v rôznych kútoch sveta. Pôvodne pochádzal mastodont zo Severnej Ameriky, no potom ako hladina mora klesla, začal expandovať do území Afriky, Európy a Ázie. Ich pozostatky sa našli v Nemecku, v Pakistane, no aj v Keni. O existencii pyrenejských mastodontov sa značne pochybovalo, pretože na tomto území sa našiel len jeden pár klov a aj to v roku 1857. Odvtedy sa však viac pozostatkov nenašlo.
Teda až doteraz. „Lebka vcelku je ohromná rarita. A pokiaľ vieme, čo sa týka tohto druhu, je jediná na svete a zároveň dokazuje prítomnosť týchto tvorov na území Európy pred 11 miliómi rokov,“ hovorí riaditeľ múzea Francis Duranthon. Vedci v súčasnosti dúfajú, že tento objav im umožní lepšie spoznať tento druh.
V tejto chvíli sa väčšina lebky nachádza v laboratóriu múzea. Vykopať jej zbytok však vedci musia centimeter po centimetri, čo je veľmi zdĺhavý a opatrný proces. Ten však nepotrvá dlhšie ako niekoľko mesiacov.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku