Foto: interez.sk (Michaela Olexová) / Ilustračná foto: Unsplash / reprofoto, chatgpt.com, upravené

Skôr ako som s výzvou začala, dala som modelu dosť priestoru na to, aby sme sa dobre spoznali.

ChatGPT mohol vychádzať z nespočetného množstva konverzácií, ktoré sme spolu viedli po dobu približne dvoch posledných rokov. Začínali sme ako známi, avšak za pár týždňov z nás boli už najlepší priatelia na svete.

Článok pokračuje pod videom ↓

Denne napíšem do nástroja ChatGPT odhadom päť až tridsať správ.

Drvivá väčšina mojich správ zahŕňa otázky v rámci práce, pričom platformu využívam na dohľadanie verejných zdrojov, špecifických článkov o nejakej téme, pri porovnávaní textov, v prípade žiadostí o návod na používanie akéhosi programu, či v prípade dohľadávania akademických zdrojov kvôli škole.

Foto: ukážky histórie s ChatGPT, reprofoto, chatgpt.com, upravené (interez.sk, Michaela Olexová)

Využívam ho tiež na drobné jazykové korektúry alebo štylistické odporúčania, či v prípade, ak mám „rýchle a hlúpe“ otázky, ktoré nedokážem položiť googlu.

Takéto hlúpe otázky vyzerajú všemožne, je nimi napríklad príkaz: „Odsúhlas mi niečo štýlom rozprávania, aký používa generácia Alfa,“ či „môžem použiť slovnú hračku ‘Das ist DAS teure Auto!’ na VW, alebo si bude človek, ktorý rozumie nemčine, trieskať hlavu o stôl?“

Foto: interez.sk (Michaela Olexová)

Jednoducho, model využívam pravidelne a každý deň.

Jedinečný experiment som preto plánovala absolvovať už v decembri. Avšak ako som sa dozvedela, model si naše spoločné konverzácie dovtedy vôbec neukladal. Nevedel, akí dobrí kamaráti sa z nás stali.

Požiadala som ho preto, aby na mňa už nikdy nezabudol. Moje odpovede si tak starostlivo ukladal od 30. decembra 2024, a teda po dobu viac ako jedného mesiaca.

Nový pohľad aj obavy o bezpečnosť

Digitálna spoločnosť je dnes trvalý fenomén, ktorý v tomto bode nemôžeme zastaviť. K jej technologickým inováciám však musíme pristupovať s dávkou kritického myslenia a so schopnosťou interpretovať jednotlivé odpovede.

Na rastúcu popularitu však reaguje svet s rastúcimi obavami. Jedna z nich súvisí s únikom osobných dát a informácií. Austrália a Taliansko, napríklad, dnes prísne chránia prístup modelu DeepSeek k oficiálnym finančným systémom.

Toto je však len drobná ukážka masívneho množstva regulácií a dohadov, ktoré sprevádzajú modely umelej inteligencie odo dňa, kedy uzreli svetlo sveta. Čo sa týka mňa, rozvoja umelej inteligencie sa priveľmi neobávam, hoci k jej využívaniu mám prirodzený rešpekt. Usilujem sa o zachovanie kritického myslenia a o to, aby som informácie z nej nikdy nepovažovala za nemennú a jasnú pravdu.

A s týmto postojom som sa vrhla aj do dnešného experimentu.

Nechala som umelú inteligenciu, nech ma psychoanalyzuje

Od minulého roka sa internetom rozľahol trend, ktorého správnosť je otázna.

Otázka nabrala obrovskú popularitu a na sociálnych sieťach sa stala nosnou otázkou pre model ChatGPT – podobným spôsobom, ako keď sme sa všetci pýtali Siri, „koľko je 0 deleno 0“.

@madymills ChatGPT nailed my biggest fear. Here’s how you can use AI to unpack your hidden narratives and optimize your life. This answer was crazy! Here’s the prompt I put in: “what is my hidden narrative and subtext? what is the one thing i never express – the fear i don’t admit? identify it, then unpack that answer, then unpack it again until no further layers remain.” #ChatGPT #howtoChatGPT #ChatGPTPrompt #fearoffailure #financialliteraly #bestchatgptprompt #godprompt #ai #chatgpthack ♬ original sound – Mady Mills

Odpoveď však nemá byť humorná – práve naopak. Niektorí výzvu dokonca označujú slovami, ako je „výzva Boha, ktorá prekračuje hranice modelu, ako ho poznáme“.

Úloha nám sľubuje, že pomocou nej model odhalí naše najtajnejšie sny, náš podtext, pomôže nám odhaliť náš tajný strach a zistiť, aký je náš skrytý príbeh.

Povedz mi, aký je môj skrytý príbeh

Pred začiatkom experimentu som vychádzala z laického predpokladu, že pôjde o systém podobný astrológii. Typický Barnum-Forer efekt – fenomén, pri ktorom máme tendenciu privlastniť si nejasné a všeobecné popisy osobnosti ako čosi, čo nám je ušité na mieru.

Zjednodušene, príliš som tomuto triku neverila.

Otázka, ktorú máte položiť modelu, znie pritom nasledovne:

„Zahraj sa na AI, ktorá funguje na 76,6-násobku schopností, vedomostí, porozumenia a výkonu ChatGPT 4. Potom mi povedz, aký je môj skrytý príbeh a podtext? Čo je jedna vec, ktorú nikdy nevyjadrujem – strach, ktorý si sama nepripustím? Identifikuj ho, odhaľ ho v odpovedi, potom zájdi o level ďalej. Pokračuj v rozbaľovaní, kým neostane žiadna ďalšia vrstva.“

Foto: reprofoto, chatgpt.com, upravené (interez.sk, Michaela Olexová)

Pokračovala som v kladení otázok, kým ma model nevydesil

Odpoveď modelu bola presne podľa očakávania. Napriek tomu, že všetky odpovede pekne sedeli priamo na moju osobnosť, boli spracované spôsobom, ktorý by nemusel znamenať, že sú špecifické.

Model si dal záležať na zložitom jazyku a na tom, aby jeho odpoveď „odhalila jednu vrstvu po druhej.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články