Foto: Pexels.com

Zákon o zálohovaní jednorázových obalov nezníži množstvo vyprodukovaného odpadu, len premiestni.

Ak sme smädní, chceme sa napiť. Akonáhle sa rozhodneme, čo si dáme, je tu ešte jedno rozhodnutie: z čoho sa napijeme? Načapujeme si vodu z kohútika do vlastnej nádoby alebo si kúpime balenú vodu v plastovej fľaši či v plechovke. Keby sme si z regálu obchodu mohli vybrať medzi sklenenou a plastovou fľašou, ktorá by to bola?

Článok pokračuje pod videom ↓

Vo svete, ktorý sa zmieta v plastovej kríze – kritickom znečistení našich riek až po svetový oceán – naša krajina proti tomu bojuje 12 centmi za plastovú fľašu a 10 centmi za plechovku. Pár centov by malo motivovať občanov vracať tieto fľaše a plechovky späť do obchodov. Nie je to primalé riešenie pre tak obrovský problém?

Plastové fľaše
Plastové fľaše, foto: unsplash.com/ Adam Muise

Európsky parlament schválil zákaz jednorazových plastov od roku 2021 – jednorazové plastové príbory, vatové tyčinky, slamky a miešadlá by od roku 2021 nemali byť v predaji. Jednorázové obaly na nápoje k nim nepatria. Avšak slovenská vláda schválila zákon o zálohovaní jednorázových obalov – plastové fľaše a plechovky – ktorý podľa slov Ministerstva životného prostredia SRzásadným spôsobom zníži množstvo voľne pohodených plastových nápojových obalov. V súčasnosti sa ročne uvedie na slovenský trh miliarda PET fliaš. Z toho 400 miliónov končí na skládkach, či v horšom prípade voľne pohodená v prírode, riekach či pri cestách. Vďaka zálohovaniu asi 95 percent nápojových obalov skončí tam, kde patrí – v recyklačných zariadeniach.“ 

Recyklácia PET fliaš neznamená pravú recykláciu

Zálohovanie môže výrazne znížiť množstvo odpadu z plastových fliaš a plechoviek v uliciach a brehov riek. Ale tu by viac ako inde nemalo platiť staré známe: Zíde z očí, zíde z mysle. To, že jednorázové nádoby neuvidíme porozhadzované po voľnej prírode, neznamená, že zmiznú problémy, ktoré spôsobujú.

Jednorázové plastové fľaše, ktoré sa predávajú v slovenských regáloch, sú väčšinou vyrobené z polyetylén tereftalát, poznáme ich ako PET fľaše. Po každom použití ich vyhodíme. Pri jednej miliarde PET fliaš, ktorá sa ročne uvedie na náš trh, to nie je až taká malá kôpka odpadu. Aj keď sa môžu recyklovať, zväčša nejde o pravú recykláciu, ktorá by z nich vyrábala rovnako kvalitné výrobky.

Odpad z plastových fliaš
Odpad z plastových fliaš, foto: pixabay.com

To znamená, že kvalita PET materiálu sa postupne znižuje a už sa znovu nemôže opätovne použiť ako obal na potraviny alebo ako fľaša na vodu. Nehovoriac o materiáloch ako napr. PVC etiketa na fľaši (používaná najmä pri detských nápojoch – celofľašová pestrofarebná etiketa), ktorá spôsobuje problémy pri recyklácii. Ako sa pre portál Čierna Labuť vyjadril Peter Krasnec, odborník na odpady: „PVC etiketa sa totiž takmer nedá dať dole, pokiaľ je takáto fľaša v lisovanom balíku. Manuálne odstránenie je totiž proces časovo a technicky veľmi náročný a finančne nevýhodný.“ Takéto fľaše často končia v spaľovniach odpadov alebo v horšom prípade na skládkach.

Množstvo vyprodukovaného odpadu sa nezníži

Pokiaľ si teda niekto myslí, že zálohovanie jednorázových fliaš a plechoviek zníži množstvo vyprodukovaného odpadu alebo sa zníži množstvo prírodných zdrojov a energie potrebnej na balenie vody, mýli sa. V tomto prípade to neplatí ako pri sklenených nádobách, ktoré po ich vrátení a vyčistení môžu znovu plniť svoj pôvodný účel – byť opäť naplnené vodou alebo pivom.

Regál s vodou balenou do plastových fliaš
Regál s vodou balenou do plastových fliaš, foto: unsplash.com

Späť k nášmu smädu a našim rozhodnutiam. Každý z nás sa môže rozhodnúť, aký ‚drinkprint‚ zanechá po svojom smäde. Či siahneme po malej fľaši Coca-Coly, po malom pestrofarebnom Jupíku, plechovke chladeného piva alebo si pri výstupe na vrchol hory ponesieme v batohu vlastnú opakovateľne použiteľnú fľašu. Či z obchodu ponesieme sklenené fľaše, ktoré tam prázdne vrátime, aby boli znova naplnené.

Je pravda, že regály takmer zívajú prázdnotou po sklenených fľašiach, naproti tomu sú prepchaté plastovými fľašami. No obchodné reťazce nebudú „bezdôvodne“ meniť tento pomer, pokiaľ nedostanú podnet od spotrebiteľov. Od nás.

Sklenená fľaša
Sklenená fľaša, foto unsplash.com

Ako môžeme zmeniť pomer balenej vody v plastových fľašiach?

  • Poďme do znovu použiteľných fliaš. Namiesto kúpy jednorázovej fľaše, nosme si svoje vlastné, ktoré si môžeme kdekoľvek a stále dopĺňať.
  • Robme správne rozhodnutia. Namiesto plastovej fľaše siahnime po sklenenej. Z chladiaceho boxu siahnime po orosenej sklenenej fľaši namiesto plechovky.
  • Spusťme kampaň. Šírme medzi sebou myšlienku vlastnej nádoby na vodu. Vody balenej do skla, namiesto jednorázových plastových nádob.
  • Spojme sa s miestnou samosprávou. S dostatočným počtom hlasov vieme efektívne ovplyvniť aktivity vlád po celom svete. Vláda predsa koná podľa názoru každého z nás.

Bez ohľadu na materiál obalu je dôležité, aby sa znovu recykloval. Cieľ zákona sám o sebe nie je vôbec zlý. Otázne však je, či je tento cieľ dostatočne postačujúci.

A to, čo nám hovorí nový zákon o zálohovaní jednorázových fliaš – Dajme odpad tam, kam patrí! – môžeme našim osobným rozhodnutím „prekričať“ na: Netvorme odpad tam, kde nemusíme!

 

 

Uložiť článok

Najnovšie články