Foto: Ilustračné (Wikimedia, Flickr)

Nie je isté, či vták dieťa napadol, alebo sa nakŕmil len jeho pozostatkami.

Najstaršie pozostatky neandrtálca na území Poľska majú viac ako 100-tisíc rokov. Unikátny nález však ukrýval aj desivé tajomstvo. Kosti, ktoré podľa expertízy patrili dieťaťu, totiž prešli tráviacim traktom iného živočícha. Aby život v dobe ľadovej nebol dosť komplikovaný a nebezpečný, nález ukazuje, že doposiaľ neznámym nebezpečím mohol byť aj obrovský prehistorický vták. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ešte donedávna boli najstaršie nálezy neandrtálcov na území Poľska o polovicu mladšie. Výskum v jaskyni Ciemna, ktorá sa nachádza v Ojcowskom národnom parku neďaleko Krakova, však napísal ďalšiu kapitolu histórie tohto územia. Nálezy častí prstov, ktoré sú dlhé približne 1 cm sú totiž podľa expertízy staré viac ako 100 tisíc rokov. Pozostatky pritom patria 5-7 ročnému dieťaťu, dnes už vyhynutého druhu človeka neandrtálskeho.


Skúmanie týchto pozostatkov však odhalilo aj ďalšie zaujímavé tajomstvo. Analýza kostí totiž ukázala, že pozostatky prešli tráviacim traktom neznámeho druhu veľkého vtáka. Profesor Pawel Valde-Nowak z krakovskej univerzity tvrdí, že ide o prvý podobný zdokumentovaný prípad z obdobia doby ľadovej. Hovorí aj, že nie je celkom jasné, či sa kosti do tráviaceho traktu dostali pred, alebo po smrti dieťaťa. Je možné, že vták dieťa napadol a zožral, no rovnako pravdepodobné je aktuálne i to, že sa kŕmil len jeho pozostatkami.


Spomínané pozostatky kostí boli v jaskyni Ciemna objavené už pred niekoľkými rokmi. Pri náleze však boli pomiešané s kosťami zvierat a to, že ide o kosti človeka neandrtálskeho, zistili až pri nedávnom podrobnom preskúmaní. Profesor Pawel Valde-Nowak zdôrazňuje, že pre Poľsko ide o jedinečný a významný archeologický nález. Dodnes objavené pozostatky neandrtálcov na území krajiny, by sme totiž mohli spočítať na prstoch jednej ruky.

scienceinpoland.pap.pl

 

Uložiť článok

Najnovšie články