Foto: Absolut

Výzvu na zmenu definície lásky podporilo aj množstvo známych osobností.

Súčasný slovník slovenského jazyka uvádza, že láska predstavuje náklonnosť jedného pohlavia k druhému. Táto definícia lásky je však už zastaraná, pretože láska patrí všetkým bez ohľadu na pohlavie, do ktorého sa zamilujeme, rasu či vierovyznanie. Kampaň Každá láska je láska od značky ABSOLUT potvrdzuje, že Slovákom na zmene definície lásky v slovníkoch naozaj záleží.

Zatiaľ čo slovenské slovníky definujú lásku ako vzťah, respektíve náklonnosť jedného pohlavia k druhému, v západných rozvinutých krajinách je to diametrálne odlišné. V Nemecku, Rakúsku, Veľkej Británii či Spojených štátoch amerických je láska definovaná otvorene a tolerantne bez rozdielov.

Foto: Absolut

V modernej spoločnosti sa nerozdeľuje

Aj keď sa na Slovensku stále uvádza láska ako cit jedného pohlavia k druhému, rôzne akcie na podporu LGBT+ komunity v posledných rokoch dokázali, že Slovákom táto téma nie je ľahostajná. Zatiaľ čo v západných krajinách je definícia lásky už dávno zmenená, my na to ešte len čakáme.

Práve preto rozbehla značka ABSOLUT na deň sv. Valentína (14. február) kampaň Každá láska je láska, cez ktorú viaceré známe osobnosti vyjadrujú podporu láske medzi všetkými ľuďmi bez rozdielu na pohlavia, rasy či náboženstvá.

Ak máš teda minimálne 18 rokov a aj ty chceš, aby sa láska objavila v slovenských slovníkoch v rozmanitej a tolerantnej forme, do kampane sa môžeš zapojiť cez tento link.

„Láska je všeobjímajúco univerzálna, stojí nad nami všetkými a nepýta sa, kto sme. Je v nás a s nami bezpodmienečne. Pre všetky živé bytosti, pre samých seba a seba navzájom. Je to láska, je to esencia žitia,“ argumentuje herečka a jedna z podporovateliek kampane Každá láska je láska, Kristína Svarinská.

Foto: Absolut

Slovníkový portál jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV definuje tri významy lásky, pričom problematický je len jeden z nich. Znie: „Náklonnosť jedného pohlavia k druhému, ľúbostný cit, ľúbosť.“

„Slová môžu byť používané v rôznych významoch bez ohľadu na ich definície v slovníkoch, ale slovníkové definície predstavujú autority, na ktoré sa z času na čas niekto odvolá. Preto je dôležité, aby aj slovníkové definície zachytávali rozmanitosť skutočného života. Pri hesle láska to momentálne tak nemáme. Presnejšia definícia v slovníku by mohla uľahčiť dialóg o láske v našej spoločnosti naprieč generáciami či ďalšími sociálnymi skupinami,“ vysvetľuje jazykovedkyňa a sociolingvistka Lucia Molnár Satinská.

Táto definícia, ktorá nezohľadňuje rozmanitosť skutočného života, bola zakotvená v slovníku ešte zo 60. rokov minulého storočia. Paradoxne, v Příručnom slovníku jazyka českého, ktorý sa datuje na obdobie 1935-1957 a je prazdrojom tejto definície, sa v súvislosti s láskou hovorí o „zvl. milostném citu jednoho pohlaví k druhému“. 

Aj keď sa táto definícia môže zdať podobná s našou súčasnou, je tam veľmi dôležitá skratka „zvl.“, ktorá znamená „zvlášť“. Česká definícia staršia takmer o storočie tak odzrkadľuje rozmanitosť okolo nás poctivejšie ako tá dnešná, pretože lásku chápe ako väčšinovú, nie však výlučnú záležitosť dvoch pohlaví.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ABSOLUT Slovensko (@absolutsk)

V zahraničí lásku neškatuľkujú len medzi dve pohlavia

Pomerne univerzálne, ale za to čo najrozmanitejšie, definujú lásku Spojené štáty americké či Veľká Británia. Podobne sú na tom aj Rakúsko s Nemeckom. Paradoxne, vyhovujúcejšie a otvorenejšie sú aj definície v Poľsko či Maďarsku, kde sa však bojuje skôr proti, než za práva LGBT+ komunity.

  • Maďarsko – emócia založená na sexuálnej príťažlivosti, inštinkt udržať si rasu, prirodzený prejav založený na túžbe po milovanej osobe (arcanum.com)
  • Poľsko – hlboká náklonnosť k druhej osobe, zvyčajne sprevádzaná žiadostivosťou (sjp.pwn.pl)
  • Veľká Británia – mať veľmi rád inú osobu a cítiť romantickú či sexuálnu príťažlivosť (dictionary.cambridge.uk)
  • Spojené štáty americké – pocit silnej a neustálej náklonnosti k človeku (merriam-webster.com)
  • Rakúsko a Nemecko – silný pocit príťažlivosti, hlboká náklonnosť k niekomu (duden.de)

„Už aj vo viacerých rešpektovaných anglických či nemeckých slovníkoch môžeme vidieť, že lásku nestavajú len na náklonnosti opačných pohlaví, ale prijímajú ju bez rozdielu aj medzi tými rovnakými. Boli by sme radi, keby sa nám spoločnými silami podarilo upraviť túto definíciu lásky aj v našom oficiálnom slovníku tak, aby zohľadňovala spoločenské hodnoty, akými sú rovnosť, akceptácia a sloboda. Veríme našim jazykovedkyniam a jazykovedcom, že nájdu citlivé riešenie, ktoré našu spoločnosť posunie vpred,“ hovorí Veronika Lisová, brand manager značky ABSOLUT.

Foto: Absolut

Do online petície za zmenu slovenskej definície lásky sa zapojilo už viac než 3 500 ľudí vrátane víťaza SuperStar Adama Pavlovčina. „Pretože každá láska je láska a majú na ňu právo všetci. Pre mňa je láska pestrá, rozmanitá a hlavne pre každého. Nepozerá na pohlavie a nevyčleňuje sa iba pre jednu skupinu ľudí v spoločnosti,“ povedal slovenský spevák.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ABSOLUT Slovensko (@absolutsk)

Podporu v zmene definície vyjadrili aj známe osobnosti

Petícia za zmenu definície lásky v slovenskom slovníku vzbudila veľký záujem aj u známych osobností. Na webe definicialasky.sk môžeš iniciatívu podporiť aj ty, pričom popri tisícoch ľudí to už verejne spravili okrem Adama Pavlovčina aj mená ako Matej TóthKristína Svarinská, Zuzana Mauréry, Helena Krajčiová, Vašo Púčik, Matia Lenická či Peter Altof, známy ako Expl0ited.

Posledný menovaný opisuje svoju podporu v tejto kampani: „Láska je tu pre všetkých, tak prečo ju škatuľkovať len na rozdielne pohlavia. Poďme to spraviť oficiálne, lebo láska patrí každému.“ 

Foto: Absolut

ABSOLUT k tomu všetkému pridala aj finančnú podporu pre Iniciatívu Inakosť, ktorá organizuje podporné skupiny pre LGBTI komunitu. Za každých 1 000 podpisov venuje Inakosti až 250 eur.

S motivujúcim a láskyplným odkazom podporuje iniciatívu aj známa herečka a matka troch detí, Lucia Hurajová. „Britská spisovateľka Daphne Du Maurier povedala, že zamilovaní zatvárajú pri bozkávaní oči, pretože chcú vidieť srdcom. Ja by som nám všetkým priala, aby sme sa vnímali v prvom rade srdcom, pretože láska nerobí rozdiely, nevyberá si, ona je… V každom objatí, ktorého sme svojím srdcom schopní,“ povedala.

V spolupráci s Absolut
Uložiť článok

Najnovšie články