To si ľudia väčšinou predstavia, keď sa povie „Dark web“. Mnohé veci ale sú trošku inak, ako si mnohí myslia.
Deep web a Dark web znamená to isté
Oba dva pojmy ľudia dobre poznajú, no často sa stáva, že si ich zamieňajú, poprípade ich stavajú do tej istej pozície. V prvom rade by sme si mali teda jasne povedať, čo tieto termíny znamenajú. Do povedomia vstupuje ešte aj Darknet, ale pekne po poriadku. Darknet predstavuje prekrývajúce sa siete, ktoré využívajú internet, ale sú dostupné len prostredníctvom špeciálneho softvéru alebo konfigurácie. Deep web, takzvaný „hlboký web“, je súčasťou Darknetu, a Dark web, alebo „temný web“, je zas súčasťou Deep webu.
Je veľmi náročné dostať sa tam
Mnoho ľudí si myslí, že je nevyhnutné mať dostatok programátorských znalostí na to, aby ste sa na Dark webe ocitli. Nie je to však úplne pravda. V skutočnosti si stačí len stiahnuť napríklad prehliadač Tor a používať ho ako klasický prehliadač, ktorý bežne využívate. Na to, aby ste začali, tak potrebujete len vedieť pár .onion adries, ktoré sú bežne dostupné na internete.
Surfovať po Dark webe je nelegálne
Ďalší z mýtov, ktorému mnoho ľudí verí. Vo väčšine krajín po celom svete je však používanie Dark webu tak legálne, ako používanie všetkých ostatných bežne navštevovaných prehliadačov. Dôležité stále ostáva, s akým zámerom temný web navštívite, preto sa nemožno čudovať, že nákup nelegálnych drôg, zbraní, či ponuka vraždy na objednávku, sa v tom prípade nelegálnou už stáva.
Je príliš strašidelný a nebezpečný
Okrem toho, že môže byť zneužitý na nelegálne aktivity každého druhu, málokto vie, že za zvyšovaním popularity Dark webu stoja aj zábavnejšie a legitímnejšie veci. Môžete tu nájsť napríklad Deep Web Radio, Not Evil – stránku využívanú ako anti-Google alebo obdobu Facebooku, ktorý využíva viac ako milión návštevníkov mesačne.
Zoženiete tam naozaj všetko
V tom prípade vám len môžeme zaželať veľa šťastia. Najväčší čierny trh, ponúkajúci zbrane, drogy, ľudské orgány a služby rôzneho druhu, bol v roku 2013 zrušený. Síce sa už mnoho ľudí pokúšalo vytvoriť podobný priestor, nikomu sa to reálne nepodarilo. Stránky, na ktorých sa k nelegálnym veciam dostanete, predstavujú v mnohých prípadoch podvody a sú falošné. Je teda väčšia pravdepodobnosť, že drogy a zbrane kúpite skôr na ulici, ako na internete.
Využíva sa len na kriminálnu činnosť
Ako sme už vyššie spomenuli, nenachádzajú sa tam len stránky zaoberajúce sa kriminálnou činnosťou, ale môže byť využívaný na čokoľvek. Dark web preto okrem zločincov navštevujú aj bežní ľudia, politickí aktivisti, súkromní advokáti a ďalší.
Môžete sa jednoducho dostať na nebezpečné stránky
To, že je Dark web ľahko dostupný, sme si už povedali. Neznamená to však, že sa jednoducho dostanete k nelegálnemu obsahu. Kontent celého webu je veľmi dobre separovaný. To znamená, že nebezpečné stránky sú buď celé mýtus alebo fungujú na princípe pozvánok. Takže pokiaľ sa chcete zapliesť do podobných sfér, museli by ste dostať pozvánku.
Všade na Dark webe sú „červené miestnosti“
Červená miestnosť alebo „red room“ je priestor, kde sa môžete pozerať či podieľať sa na mučení a vraždení. V skutočnosti ale živé vysielanie na prehliadači Tor nie je možné, preto nie je vôbec pravdepodobné, že úplne náhodou dostanete pozvánku na podobné aktivity.
Vaša anonymita na tomto webe sa zachová
Prehliadač Tor funguje na vytváraní spojení medzi používateľmi a sieťou strojov. Vládni úradníci aj zvedaví diváci majú možnosť prezerať temný web inkognito. Celkom ideálne, nie? Ešte raz sa ale zamyslite. Dokonca aj na Dark webe s vhodnými nástrojmi nie je zaručená úplná anonymita. Aj keď poskytuje určitý stupeň ochrany, vaše správanie na tradičnom internete môže ovplyvniť aj vašu anonymitu na Dark webe.
Nahlásiť chybu v článku