Podľa amerických úradov tlačí šéf Kremľa Severnú Kóreu k vojenskej provokácii. Jej účelom má byť ovplyvnenie novembrových amerických prezidentkých volieb. Hrozí aj použitie jadrových zbraní. Medzi Putinom a Kim Čong-unom v posledných mesiacoch prebieha zbližovanie a prehlbovanie spolupráce.
Hrozí použitie jadrových zbraní
Ako informuje TV Nova, strach Západu z toho, ako sa bude vyvíjať priateľstvo medzi Ruskom a Severnou Kóreou, narastá. Niektoré zdroje tvrdia, že v rámci zásahu do prezidentských volieb v USA má KĽDR využiť v rámci provokácie aj jadrové zbrane.
„Nepochybujeme o tom, že Severná Kórea bude tento rok provokovať. Ide len o to, nakoľko to povedie k eskalácii,“ povedal jeden z predstaviteľov amerických spravodajských služieb.
V podobnom duchu sa však vyjadrujú aj iní americkí úradníci, ktorí upozorňujú na snahu Putina a Kim Čong-una zasiahnuť do výsledku volieb.
Kremeľ má údajne Severnej Kórei poskytovať jadrové technológie výmenou za masívne množstvo munície, ktorú Rusi využívajú vo vojne na Ukrajine.
Obavy vyvoláva aj skutočnosť, že Putin v nadchádzajúcich týždňoch opäť navštívi Pchjongjang. Strach pritom nemá len Západ, ale aj Južná Kórea. „Je pravdepodobné, že Severná Kórea bude naďalej podnikať ďalšie provokácie, ako sú jadrové testy a odpaly medzikontinentálnych balistických rakiet,“ povedal prezident Jun Sok-jol.
Biden vyzýva na upokojenie situácie
Americký prezident Joe Biden uviedol, že Spojené štáty sú pripravené rokovať s Ruskom, Čínou a Severnou Kóreou o riešení otázok jadrovej bezpečnosti, píše SITA. Ako referuje web Bieleho domu, Biden to povedal počas gratulácie tohtoročným laureátom Nobelovej ceny.
Nobelovu cenu za mier v tomto roku udelili japonskej organizácii Nihon Hidankjó, združujúcej ľudí, ktorí prežili údery atómovými bombami na Hirošimu a Nagasaki. Cenu dostala za svoj aktivizmus proti jadrovým zbraniam. Organizáciu Nihon Hidankjó založili v roku 1956 ľudia, ktorí prežili jadrové údery a obete testov jadrových zbraní v Tichomorí.
Biden poznamenal, že je potrebné pokračovať v napredovaní ku dňu, keď sa svet môže úplne a natrvalo zbaviť jadrových zbraní. Spojené štáty sú preto podľa neho pripravené rokovať s Ruskom, Čínou a so Severnou Kóreou „bez predbežných podmienok“, s cieľom znížiť jadrovú hrozbu.
„Pre naše národy alebo svet nie je prínosom brániť pokroku v znižovaní jadrových arzenálov. Zníženie jadrovej hrozby je dôležité nie napriek nebezpečenstvám dnešného sveta, ale práve pre ne,“ skonštatoval Biden.
Nahlásiť chybu v článku